Reklam

'Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu' kuruldu

  • Güncelleme: 10.10.2019 20:11
Dişişleri Komisyonu’nun bugün gerçekleştirilen toplantısında, Komisyon Başkanı Volkan Bozkır'ın teklifi ile komisyon bünyesinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu kurulması kararı alındı.
'Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu' kuruldu

 

'Dişişleri Komisyonu' üyesi

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya yeni kurulan 'Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu' ile ilgili şu açıklamada bulundu.

Yeni komisyonun oluşturulmasına ilişkin bir süredir hazırlık çalışmaları sürdürdüğü kamuoyu ile paylaşıldığını söyleyen Sırakaya, Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Bosna-Hersek’te konuyla ilgili hazırlığımızı ilk kez yurtdışındaki vatandaşlarımıza bizzat açıkladığını ifade etti.

Halihazırda AK Parti olarak verdiğimiz bu önerge ve teklifin kabul edilmesi ile yurt dışında yaşayan Türk toplumuna verdiğimiz sözlerden birini daha gerçekleştirmiş olduklarını belirten Sırakaya, yakın zamanda komisyonumuzun daimi ihtisas komisyonu haline gelmesi için içtüzük değişikliği yapılmasını da planladıklarına vurgu yaptı.

Sırakaya şöyle devam etti: "Yurt dışı vatandaşlarımızı temsilen 2 milletvekilini TBMM’ye taşıyan Partimizin bugün bu komisyonun oluşmasında koyduğu iradeyi önümüzdeki süreçte yurt dışında yaşayan Türklerin tüm sorunları için de 2 vekilimiz ve partimizin tüm organlarıyla vermeye devam edeceğiz."

Yurtdışından TBMM’ye tek milletvekili taşımamış ve bugüne kadar yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunları ile ilgilenmediğini kaydeden Sırakaya,  "AK Parti öncesi yurtdışı vatandaşlarımızı sadece ekonomik saiklerle ve güvenlik sorunları ile değerlendiren çevrelerin komisyonun kurulması noktasında kendilerine pay çıkarma gayret ve pervasızlığını büyük bir hayretle izlemekteyim" dedi.


Komisyon üyeliği hakkında bilgi veren Sırakaya konuşmasını şöyle tamamladı: "AK Parti’den 5, CHP den 2, MHP den 1, İyi Parti’den 1 ve HDP den 1 üyenin görev yapacağı komisyonumuzun yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim."