Reklam

Yunanistan yeni göç akını karşısında panikledi

  • Güncelleme: 10.09.2019 18:20
Yunanistan hükümeti, Edip’teki saldırılardan kaçanların tetiklediği yeni bir göçmen akını karşısında, kelimenin tam anlamı ile panikledi.
Yunanistan yeni göç akını karşısında panikledi

 

Midilli adasına bir günde beş yüz göçmenin gelmesi üzerine, teyakkuza geçen Yunan makamları, Doğu Ege adalarında bulunan göçmen kamplarının yeni bir göç dalgası ile kullanılamaz duruma geleceğini öngördüklerinden, adalardaki göçmenleri kıta Yunanistan’daki şehirlere taşımayı düşünüyor.

Bu arada, Yunanistan Hükümeti, 31 Ağustos Cumartesi günü saat sabah 11’de, ani olarak başlayan yeni göçmen akınına karşı alınacak ek önlemleri görüşmek üzere, Yunan Savunma Bakanlığı ve Yunan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan, Yunan Savunma ve Dışişleri Daimî Komitesi (KİSEA) bir toplantı gerçekleştirecek.

Türk makamlarının, göçmenlerin Yunanistan’a gelmelerine olanak sağlayan “çıkış kapılarını açtıklarını” ima yolu ile iddia eden Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise, T.C. Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’i makamına davet ederek yeni göçmen akınına atıf yapmak sureti ile, Türkiye’nin, 2016 yılında Avrupa Birliğine karşı üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmesini ve göçmenler konusunda varılan andlaşmanın uygulanmasını talep etti.

Yunan diplomatik çevrelerinden sızan haberlere göre, Büyükelçi Özügergin, Türkiye’nin varılan andlaşmaya sadakat göstermeyi sürdürdüğünü belirterek, Türkiye’nin mevcut göçmenler politikasında herhangi bir değişiklik yapmadığını dile getirdi. Özügergin, ayrıca, Yunan tarafının, görüş, sitem ve şikayetlerini de yetkili Türk mercilerine ileteceğini beyan etti.

Yunan Dışişleri Bakanlığı, A.B. nezdinde de girişimde bulunarak, Türkiye üzerinden Yunanistan’a gelen göçmenler konusunda, Yunan tarafının endişe ve kaygılarını dile getirdi.

Yunan Basın Yayın organlarında yer alan haberlerde, Yunan hükümetinin, 1002 göçmeni, 3 Eylül tarihinde, Midilli’deki Moria kampından alarak, Selanik-Kılkıç yakınlarında tesis edilen “Nea Kavala” adlı bir göçmen kampına göndermeyi kararlaştırdığını duyurdu. Yunan medyası, Doğu Ege adalarından Midilli’deki 3000 kişilik kampta, 9616 kişinin kaldığını, Sakız adasında 1014 kişi kapasiteli kampta, 2798 kişinin kaldığını, İstanköy’de 816 kişilik kampta 2369 kişinin kaldığını ve Leros adasında ise 648 kişilik göçmen kampında 1282 kişinin kaldığını bildiriyor.

 

Yunan medyası, Yunan göçmen kamplarında, insanlık onur ve haysiyeti ile bağdaşmayacak türden büyük bir sefaletin ve bir insanlık dramının   yaşanmakta olduğunun, sık aralıklarla dünya basın yayın organlarında yer aldığına da atıfta bulunuyor.

Yunan Basın Yayın Organları, Yunanistan’ın toplamda 80bin göçmenle paniklediğini, Türkiye’nin ise, 4miyon Suriyeli ve bir Milyonu aşkın diğer ülke göçmenlerine ev sahipliği yapmasına rağmen, bu konudaki sorunların tamamının üstesinden geldiğine atıfta bulunarak, Türkiye’nin, izlediği insancıl siyasetle, dünya çapında takdir topladığına dikkat çekiyorlar.

TRT Yunanistan Muhabiri

Nazmi Arif