Reklam

Yüksek Yargıç‘tan Kuzey Ren Vestfalya’daki İslam din dersi düzenlemesine eleştiri

  • Güncelleme: 23.04.2019 15:59
Yüksek Yargıç‘tan Kuzey Ren Vestfalya’daki İslam din dersi düzenlemesine eleştiri

 

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Anayasa Mahkemesi Başkanı Michael Bertrams, KRV’deki devlet okullarında planlanan yeni İslam din dersi düzenlemesini eleştirerek bunun anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

 

Bertrams Salı günü (23.04.) „Kölner Stadt-Anzeiger” gazetesinde kaleme aldığı bir makalede KRV’deki CDU ile FDP koalisyon hükümetinin yasa tasarısında yer alan ve İslam’i kuruluşların temsilcilerinin oluşturacağını öngören bir komisyonun da „şimdiye kadar uygulanan müfredat kurulu modeli gibi anayasaya aykırı bir araç” olduğunu yazdı. Bertrams, oluşturulacak bir komisyonun uzun vadede devlet ile işbirliği içine girebilecek dini bir cemaatin yerini alamayacağını ifade etti.

 

Bertrams, dini cemaat olabilmeyi başarmanın, bunun için gerekli şartları yerine getirmenin ve devleti anayasaya uygun din dersi konusunda desteklemenin İslam’i kuruluşların görevi olduğunu söyledi. Eski KRV Anayasa Mahkemesi Başkanı Bertrams, „Ancak açık bir şekilde uyumun ve entegrasyonun birçok İslam’i kuruluşun işine gelmediğini” bildirdi. Bertrams bu bağlamda  Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’i işaret etti ve Eyaletin bu kurumla işbirliğini dondurduğuna dikkat çekti.

 

KRV’deki İslam din dersleri için geçerli olan geçici yönetmelik 31 Temmuz’da bitiyor. Şuan KRV’de 415 bin Müslüman öğrenci bulunuyor. Ancak bunlar arasında sadece 234 okulda İslam din dersi alan öğrencilerin sayısı 20 bin.

 

Michael Bertrams Mart 2019’da Münster Üniversitesi’nden İslam bilimci Mouhanad Khorchide’nin kurduğu „KRV Müslüman Toplumu” isimli yeni kuruluş ile artık KRV Eyaleti için İslam din dersleri konusunda yeni bir muhatabın bulunduğunu yazdı. Bertrams bu kuruluşun organize olmamış Müslümanların sesi olacağını ve KRV’de de modern İslam’ı temsil eden aydınlanmış İslami dini cemaatler için potansiyelin mevcut olduğunu sözlerine ekledi.