YTB Türkiye Bursları ve Türkiye Eğitimini Gümülci’nede tanıttı

YTB Türkiye Bursları ve Türkiye Eğitimini Gümülci’nede tanıttı

GÜMÜLCİNE

 

Türkiye Cumhuriyeti Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından verilen Türkiye Bursları ve Türkiye Üniversite Eğitimi 1 Şubat 2019 Cuma günü Gümülcine’de lise son sınıf öğrencilerine tanıtıldı.

Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde düzenlenen tanıtım etkinliğinde sadece Türkiye Bursları değil, aynı zamanda üniversite sınavına katılacak liseli öğrencilere Türkiye’nin farklı şehirlerde eğitim veren üniversiteler Batı Trakya Öğrenci Birlikleri (BATÖM) temsilcileri tarafından videolarla tanıtıldı.

 

Programın devamında liseli öğrencilere üniversite sınavına girmeden önce hangi bölümün kendilerine ideal olduğunu, tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği ile ilgili iki öğretim görevlisi tarafından “Mesleğimi Nasıl Seçmeliyim” başlığı altından sunumlar yapıldı.

Cuma günü düzenlenen ve üniversite öğrencisi Onur İbram’ın sununduğu tanıtım programı Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin eski başkanlarından Dr. Koray Hasan’ın konuşmasıyla başladı.

Daha sonra,Batı Trakya Öğrenci Birlikleri (BATÖM) temsilcileri tarafından katılımcılara Ankara, Edirne, Tekirdağ, Samsun, Eskişehir ve İstanbul’daki üniversiteler tanıtıldı.

 

 

Üniversitelerin tanıtımından sonra programın ikinci bölümünde Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim görevlileri Prof. Dr. Tuncay Ergene ve Doç. Dr. Arif Özer, üniversite öğrencisi olmaya aday liselilere “Mesleğimi Nasıl Seçmeliyim” başlığı altında tercihlerini nasıl yapmaları, nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler verdiler. Ayrıca, salondaki öğrencilere meslek belirleme konusunda test kâğıtları dağıtıldı ve onları doldurmaları istendi.

 

 

Yapılan test için bir yöntem doğrultusunda puanlama yapıldı. Öğrenciler testten aldıkları puanlara göre hangi bölüme daha ideal olduklarını gördüler. Çınan sonuçlar öğretim görevlileri tarafından değerlendirildi.

Prof. Dr. Tuncay Ergene ve Doç. Dr. Arif Özer öğrencileri tercih konusunda dikkatli olmaları ve doğru tercihi yapmaları konusunda uyardılar.

Tanıtımın son bölümünde ise öğrencilere Türkiye Bursları hakkında bilgiler verildi. Burslar, öğrencilere Türkiye Bursları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Danışmanı Recep Paçaman, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Koordinatörü Fatih Doğan tarafından tanıtıldı.

Türkiye Bursları hakkında video izlendi. Daha sonra konuşmacılar öğrencileri burslar hakkında bilgilendirdi. Son olarak öğrencilerin sorularını yanıtladılar. Tanıtımda öğrencilere kitap hediye edildi.

Üniversite tanıtımında sunum yapan öğrencilerin isimleri 

  • Fatih Sar Hasan-Uluslararası İlişkiler ANKARA
  • Esra Deli Hasan -Özel Eğitim ANKARA
  • İclal Molla Hüseyin -İlahiyat İSTANBUL
  • Ceyda Efendi -İngilizce Tercümanlık EDİRNE
  • Ayşe Hacı Yakup-İşletme EDİRNE
  • Erdem Bostancı-Sosyal Hizmetler SAMSUN
  • Fatma HASAN - Matematik Öğretmenliği İSTANBUL
  • Hamza Çakır-Veterinerlik TEKİRDAĞ
  • Erkan Molla- Beden Eğitimi Öğretmenliği TEKİRDAĞ
  • Enes Şerifoğullarından-İşletme(İngilizce) ESKİŞEHİR

GTGB'de yapılan tanıtımın benzeri 2 Şubat Cumartesi günü ise Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHLİMDER)'de bu kez velilere yapılacak.

 

 

Anahtar Kelimeler: YTB Türkiye Bursları ve Türkiye Eğitimini Gümülci’