Reklam

YTB "Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet'i Anma Programı" düzenledi

  • Güncelleme: 08.01.2022 00:24
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: "Her sabah mesaimize Dr. Sadık Ahmet’i anarak başlarız"
YTB

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, her sabah bakanlığa giderken Dr. Sadık Ahmet’in adını taşıyan caddeden geçtiklerini belirterek, “Her sabah mesaimize Dr. Sadık Ahmet’i anarak başlarız. Ama sadece anmakla kalmayız.

Onun bizlere emanetini anlamlandırmaya çalışırken her bir Türk diplomatının üzerinde en önemli mirasın, en önemli görevin dünyanın her platformunda Batı Trakya davasını savunmak olduğunu da her gün hatırlarız.” dedi.

"Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet'i Anma Programı" Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Programa, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, TİKA Başkan yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yunanistan Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, YTB Başkanı Abdullah Eren, Sadık Ahmet'in oğlu Levent Sadık Ahmet, eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet Komutanları ve birçok davetli katıldı.

Kıran, her sabah bakanlığa giderken Dr. Sadık Ahmet’in adını taşıyan caddeden geçtiklerini belirterek, “Her sabah mesaimize Dr. Sadık Ahmet’i anarak başlarız. Ama sadece anmakla kalmayız. Onun bizlere emanetini anlamlandırmaya çalışırken her bir Türk diplomatının üzerinde en önemli mirasın en önemli görevin dünyanın her platformunda Batı Trakya davasını savunmak olduğunu da her gün hatırlarız.” ifadesini kullandı.

Karşılaşılan pek çok zorluğa rağmen Batı Trakya Türklerinin haklarını demokrasi ve özgürlüklerden yana kullanmaktan vazgeçmediğini kaydeden Kıran, bölgede halen Batı Trakya Türklerinin çocuklarının eğitim haklarının ellerinden alındığını dile getirdi.

Kıran, Batı Trakya’daki müftülerin cenaze, Cuma namazı kıldırdıkları için cezalandırıldıklarına dikkati çekerek, “Her fırsatta Türkiye’ye uluslararası normlara uyma çağrısı yapan, devam eden yargı süreçlerine dahi müdahale etmekten çekinmeyen Avrupa Birliği'nin söz konusu Yunanistan olunca uygulamadığı 3 farklı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı bulunuyor. Tabelalarda Türk kelimesi geçtiği için o tabelaların söküldüğünü görüyoruz.” dedi.

Yaşanan tüm bu zorluklara rağmen mücadelenin devam ettiğini dile getiren Kıran, “Batı Trakya’daki, Selanik’teki 12 Adalardaki Kosova’daki, Bulgaristan’daki, Makedonya’daki kardeşlerimizin yüreklerinden Türklük sevdasını silemediler, silemiyorlar, yarın da silemeyecekler.” şeklinde konuştu.

YTB Başkanı Eren ise Balkanlar içerisinde Batı Trakya bölgesinin özel bir önemi olduğuna dikkati çekerek, “Batı Trakya’da 70’li yılların sonunda, 80’li yıllar boyunca soydaşlarımız üzerinde adeta abluka haline gelen hak ve özgülük ihlalleri bugün hala devam ediyor. Vakıf idareleri, eğitim ve kendi müftü seçimimiz gibi konularda bunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programın ve kitap çalışmasının hazırlanması sırasında duygu yoğunluğu yüksek haftalar geçirdiklerini kaydeden Eren, Sadık Ahmet’e layık olmaya çalışan bir eser meydana getirdiklerini söyledi.

Konuşmasını kitabın takdimine yazdığı bir bölümle bitiren Eren, Sadık Ahmet’in cesaretiyle, şecaatiyle, verdiği mücadelenin bugün ışık tuttuğunu aktararak, Batı Trakya’yı anlamak için Dr. Sadık Ahmet’i de tanımak gerektiğinin altını çizdi.

Aziz vatandaşlarım,

Değerli soydaşlarım, 

Kıymetli misafirler,

Sizleri en kalbi duygulanma, muttabbe, hürmetle selamlıyorum. Sizleri bu anlamlı program vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri merhum Doktor Sadık Ahmet’i doğumunun 75’inci yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum.

Doktor Sadık Ahmet hak ve özgürlük mücedelesiyle, sadece Batı Trakya Türklerine değil tüm Türk İslam coğrafyasına ve mazlum halklara ilham kaynağı oldu.

O, inandığı değerler uğrunda bedel ödemekten çekinmeyen, ismiyle müsemma davasına sadık bir mücadele adamıydı. 

O, aynı zamanda feraseti, uzak görüşlülüğü, zengin kültürel bitkiyle adından soz ettiren önemli bir entellektüeldir.

0, "Türk kimliğini” yaşamak bir yana "Türk" demenin dahi yasak olduğu zor bir dönemde,"TÜRKÜM VE ÖYLE KALACAĞIM" diye haykıran yürekli bir insandı.

Batı Trakya Türk Azınlığının cesur sesi olan Sadık Ahmet Türk kimliğine sahip çıkan ilkeli ve kararlı duruşuyla Batı Trakya'daki kardeşlerimizle beraber 7’den 70’e tüm milletimizin de gönlünde taht kurdu.

Her türlü engellemeye ve baskıya rağmen Batı Trakya Türk Azınlığının elde ettiği kazanımlarda Doktor Sadık Ahmet’in çok büyük emeği vardır.

Batı Trakya Türkleri gasp edilen haklarına tamamen kavuşana kadar bu mücadele bitmeyecek, inşallah nesilden nesile, gönüldan gönüle kutlu bir meşale gibi taşınmaya devam edecektir.

Bu süreçte biz de 84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimizi desteklemeyi, onlara sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

İkili anlaşmalar ve uluslararası hukuk temelinde Batı Trakya Türklerinin kazanımlarını daha da ilerletmek için var gücümüzle çalışacağız. 

Tüm bunları yaparken, elbette Doktor Sadık Ahmet gibi Batı Trakya davasının sembol isimlerine vefa borcumuzu ödemeyi ihmal etmeyeceğiz.

"Doktor Sadık Ahmıt kitabını" ve anma programını, Sadık Ahmet isminin ve onun ulvi ideallerinin yaşatılmasına katkı sunacak, değerli bir adım olarak görüyorum.

"Doğumunun 75'inci Yılı Anısına Doktor Sadık Ahmet Anma Programının başarılı geçmesini diliyorum.

Merhumun aziz hatırasına ve davasına sahip çıkan Yurtışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımızı tebrik ediyorum.

Başta muhterem eşi ve çocukları olmak üzere Doktor Sadık Ahmet’in ailesine, yol arkadaşlarına ve Batı Trakya'daki kardeşlerime sabır diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erodğan

x