Reklam

Yine bir buruk Ramazan

  • 11.05.2021 21:32
  • Okunma: 627 kez

Mehmet Hasan


Yine bir buruk Ramazan

Öncelikle tüm okurlarımızın mübarek Ramazan ayını canı gönülden kutluyorum. Yine manevi hazla dolu, ulvi bir dönemi hep birlikte idrak ediyoruz. Pek yakında da oruç ibadetimizi sonlandırıp, Ramazan bayramına kavuşacağız. Şimdiden bayramımızı da tebrik ediyorum. 

Bu yıl da, geçen sene olduğu gibi pandeminin gölgesinde bir Ramazan ayı ve Ramazan bayramı geçireceğiz. İftar sofralarımız öksüz kaldı yine. Kalabalık iftar davetleri veremedik, davetlere de icabet edemedik. Evlerimizde, aile bireyleriyle küçük çaplı, mütevazı sofralarımızda geçirdik mübarek ayı. 

Bayramda da eskisi gibi ev ziyaretleri, akraba gezmeleri olmayacak. Almanya'da geçerli olan salgından korunma yasasına göre en fazla bir kişi, başka bir haneyi ziyaret edebiliyor. Kalabalık ziyeretlere izin verilmiyor. Aksi davrananlar hakkında cezai işlemler uygulanıyor. Değerli okurlarım, bütün bu önlemler canımızı yaksa da, gerekli oldukları için alınıyor, bunu asla unutmayalım. Ve mümkün olduğunca uyalım. 

Bir türlü istenilen düzeye inmeyen vaka sayıları böyle giderse muhtemelen Kurban bayramında da ziyaretlerden mahsur kalacağız. Okul tatiline rastlayan Kurban bayramında bir çoğunumuzun merak ettiği konu aslında Türkiye'ye gidebilecek olmamız. Geçen yıl çok sayıda vatandaşımız gitmedi ya da gidemedi. Bu yazı iple çektik. Şimdi muradımız bu yazı, Kurban bayramını memleketimizde, sevdiklerimizle, gönlümüzce geçirmek. 

Her şey vaka saylarına bağlı. Eğer insidans belli bir seviyenin altına çekilirse, tatilin önündeki engeller de büyük olasılıkla kalkar. Ama bunun için vaka sayılarının ciddi oranda düşmesi gerekecek. Şu anda alınan önlemler sayesinde düşüş eğilimine geçildi. Vefaat sayıları her ne kadar düşmese de enfekte olanların oranı ciddi anlamda azaldı. 

Tabii bunda aşıların da etkisi büyük. Almanya'da aile hekimlerinin muayenehanelerinde de aşı yapılmaya başlamasıyla kampanyalar hız kazandı. Umudumuz, yaz tatilinden önce herkesin iki doz aşısının da tamamlanması ve yazın tatil için hiç engelin kalmaması. Bu temennimizi gölgeleyebilecek en büyük unsur ise mutasyonlar. Tek dileğimiz mevcut aşıların söz konusu varyantlara karşı da etkin koruma sağlaması. 

Eğer varyantlar bize kötü sürprizler yapmazsa, bu yıl Kurban bayramını vatanda kutlamanın önüne başka ne engel çıkabilir? 

Cenab-ı Allah yeter ki sağlık versin... Yeter ki yollarımızı açsın...

Esenlikler dilerim.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları
x