YDP Başkanı Miçotakis Batı Trakya’lıları Müslüman'ları unutma

YDP Başkanı Miçotakis Batı Trakya’lıları Müslüman'ları unutma

GÜMÜLCİNE

 

Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Başkanı Kiriakos Miçotakis 15 Mart Cuma günü Rodop ilini ziyaret etti.

Rodop bölgesinde temaslarına sabah saatlerinde Şapçı ilçesinden başlayan Miçotakis, bölge halkıyla bir araya geldi.

Şapçı ilçesinde halk pazarını gezerek, esnafla görüşerek vatandaşların durumunu öğrenen ve yolda karşılaştığı bazı vatandaşlarla ayaküstü sohbet eden Miçotakis, daha sonra Kozlukebir Belediyesi'ne bağlı Büyük Sirkeli köyüne gitti.

MİÇOTAKİS İKİ DİL ÖĞRENMENİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Şapçı ilçesinde temaslarını tamamladıktan sonra Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Büyük Sirkeli köyünü ziyaret eden YDP Başkanı Miçotakis, köyde ilk olarak engelli bir çocuğu evinde ziyaret etti ve ailesiyle görüştü.

Kendisini karşılayanlar arasında yer alan Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet'ten belediyenin ve bölgenin sorunları hakkında bilgiler alan Miçotakis, köy meydanında kahvede vatandaşlarla sohbet etti. 

Sohbette Trakya bölgesine, Azınlığın durumuna, iki dil öğrenmenin önemine değinen Miçotakis, Yeni Zelanda'da bir terörist tarafından iki camide yapılan terör saldırıları konusunda da düşüncelerini vatandaşlar paylaştı.

 

 

“Trakya ve Azınlıkla olan ilişkilerimiz bilinmekte ve denenmiştir” diyerek sözlerine başlayan Miçotakis, “Bölgeye ilk defa 1989 yılında Miçotakis’le birlikte geldim. Bölgede gözlerimle; fakirliği, yalnızlığı ve ayrımcılığı gördüm. Biz parti olarak, bütün zorluklara rağmen, barış içinde yaşama politikalarını geliştirdik ki bu aynı zamanda bir model niteliğindedir" dedi.

Bugün bir camiye yapılan saldırıda (Yeni Zellanda) 40 kişinin öldürüldüğünü görünce, bütün zorluklara rağmen neleri kazandırabildiğimizi anlıyorum.

Eğitim benim için çok önemli. Çocuklar her iki dili de öğrenmelidir. Ben kendim üç dili öğrenerek hayata başladım. Çocukların iki dili öğrenmeleri önemli. Her zaman ben ve Bölge Genel Sekreteri sorunlarınızın çözümü konusunda yanınızdayız."

Miçotakis ayrıca Sirkeli Azınlık İlkokulu’nu da ziyaret ederek öğretmenlerden bilgi aldı. Türkçe ve Yunanca kitapları inceledi; çocukların eğitim durumlarını ve ilkokuldan sonra hangi okullara devam ettiklerini sordu.

Parti başkanı Miçotakis, son olarak YDP Sirkeli Bölgesi Yerel Teşkilatı’nı ziyaret etti. Teşkilat Başkanı Ahmet Halil Başı ile görüşüp çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Büyük Sirkeli köyüne gerçekleştirdiği ziyarette Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kiriakos Mitçotakis’e Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, belediye başkan yardımcıları meclis üyeleri, Kozlukebir Belediye Başkan Adayı İbrahim Şerif,  Rodop ili sabık milletvekili Evripidis Stilyanidis, geçmiş dönemlerde YDP milletvekili aday olan Mustafa Katrancı, Dr. Mehmet Eminoğlu, İdriz Ahmet, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, eyalet başkan yardımcıları Tarkan Multaza, Nikos Çalikidis, eyalet meclis üyeleri Ahmet İbram, İsmail Hüse Mustafa, çoğunluktan meclis üyeleri ve YDP destekçileri eşlik etti.

 

Anahtar Kelimeler: YDP Başkanı Miçotakis Batı Trakya’lıları Müslüman'