Reklam

Yağmura rağmen Kurbantepe böyle kalabalık görmedi

  • Güncelleme: 14.04.2019 21:09
Yağmura rağmen Kurbantepe böyle kalabalık görmedi

GÜMÜLCİNE

 

 

Yunanistan’daki  Rodop ilinin Kozlukebir – Arriana Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Menetler - Skaloma ve Değirmendere – Darmeni köylerinin 9 yılda bir 9 kurban keserek düzenledikleri Kurbantepe Yağmur Duası 14.04.2019 Pazar günü düzenlendi. Havanın yağmurlu olması nedeniyle etkinlik Menetler ve Değirmendere camilerinde gerçekleşti. Günün anlamıyla ilgili protokol konuşmaları ise Menetler köyü camisinde yapıldı.

 

 

 T.C. eski Başbakan yardımcılarından Hakan Çavuşoğlu’nun, “Sizin ayağınıza diken batsa, bizim kalbimize hançer saplanır” sözleri dikkat çekti.

 

Sunuculuğunu Gümülcine S. Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet’in yaptığı program Edirne Selimiye Camii İmam Hatibi ve Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma Birincisi Alp Can Çelik’in Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı.

 

Protokol konuşmalarında, etkinliği Değirmendere ve Menetler köylerinin ortaklaşa düzenlediğini ve önceliği Menetler köyünün çektiğini belirten Değirmendere köyünden din görevlisi Salih Molla Salih, etkinliğin neden yapıldığı konusunda ise şunları söyledi: “Yıllar öncesi bu bölgede büyük bir kuraklık yaşanmıştır. Kurak olunca da nehirlerin ve kuyuların suları çekilmiştir. Sular çekilince hayvancılık ve çiftçilikle uğraşanlar sıkıntıya düşmüştür. Bu sıkıntıyı gidermek için, tekrar suların gelmesi için Kurbantepe denen tepede yağmur duasına çıkılmıştır ki bu gelenek günümüze kadar devam etmektedir.” Görüşlerini ifade etti.

 

“SİZLERİN AYAĞINIZA BİR DİKEN BATSA, BİZİM YÜREĞİMİZE HANÇER SAPLANIR. SİZ BİR DERTLENİRSENİZ, BİZLER DE BUNUN KAT VE KAT ÜSTÜNDE DERTLENİRİZ”

T.C. Eski Başbakan Yardımcısı ve halen İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olan AK Parti Bursa milletvekiliHakan Çavuşoğlu sözlerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladı. Daha sonra katılımcılara hitap eden Çavuşoğlu, “Bizlere düşen görev bu ülkenin en iyi vatandaşları olmak, buna karşılık olarak da Yunanistan devletinden eşit vatandaşlık statüsünde bizlere yaşama hakkını sunabilmektir. Biz her zaman buradaki yasalara uymamız gerekir. Bizler burada birer Müslüman Türk Azınlığı olarak bulunuyoruz. Dolayısıyla bizlerin burada iki ayaklı yürüyüşümüz söz konusudur. Bir tarafımız Müslüman, diğer taraftan da etnik kimliğimiz Türktür.

 

 

 SİZLERİN AYAĞINIZA BİR DİKEN BATSA, BİZİM YÜREĞİMİZE HANÇER SAPLANIR. SİZ BİR DERTLENİRSENİZ, BİZLER DE BUNUN KAT VE KAT ÜSTÜNDE DERTLENİRİZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her zaman için sizlerin halini, hatırını, buradaki varlığınızı hesap ederek ve düşünerek bir yönetim tarzı ortaya koyuyor. Biz biliyoruz ki, sizlerin ayağınıza bir diken batsa, bizim yüreğimize hançer saplanır. Siz bir dertlenirseniz, bizler de bunun kat ve kat üstünde dertleniriz. Sizler için yapabildiklerimiz vardır, yapamadıklarımız vardır. Samimiyetimizde size olan düşüncemizde size gösterdiğimiz yakınlıktan hiçbir zaman için eksiklik olmayacaktır. Son olarak sizlere aslen Değirmendere köyünden bildiğimiz Halit Eren’in kucak dolusu selamlarını iletiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Allah huzurunuzu ve mutluluğunu daim eylesin. Sizleri çok seviyoruz, iyi ki varsınız, iyi ki burada tarihin bir emaneti olarak, buralarda varlık gösteriyorsunuz” görüşlerine yer verdi.

 

 

ŞUNU BİLİN Kİ, TÜRKİYE HER ZAMAN YANINIZDA, ARKANIZDA.

Severek, koşarak, Batı Trakya’ya geldiklerini, dedesinin Üşşekdere köyünden olduğunu ve çok güzel ağırlandığını belirten T.C. Eski Bakanı Cavit Çağlar, “Burada bir güzelliği daha yaşıyoruz. Türkiye’deki günlük bir olayı yaşıyor gibiyim. Sizleri tebrik ediyorum ve kutluyorum. Atalarımızdan bize yadigar kalan aynı Müslümanlığımız ki çoğumuz Karaman’dan gelmişiz ve medeniyet getirmişiz. Buradan göç eden atalarımız Türkiye’ye medeniyet götürmüştür.

 

 

MÜSLÜMANLIĞI DÜNYADA EN İYİ YAŞAYAN BİZ TÜRK’LERİZ!

Kızılağaçta dedemin kuyularını ve tarlalarını gördüm. Ancak hiçbir şey önemli değil. Buradaki insanlar önemli. Burada güzel insanlarımızı, kardeşlerimizi, dostlarımızı gördük. Biz orada Anavatanınızda siyaset yapıyoruz. İş hayatımız var. Büyük işler kurduk. Niye başarılı olduğumuzu ise şundan görüyorum: Hepimiz bir kere burada öksüzüz, yetimiz ve Anavatanımızdan yoksunuz. Şimdi artık televizyonlar ve radyolar var. Her şeyi görebiliyoruz. Yıllar önce bunlardan mahrumduk. Şimdi sosyal medya diye bir şey var. İletişim kurabiliyoruz. Dedelerimizin babalarımızın böyle bir imkanı yoktu.

 

 

Allah, ülkemizi ve insanlarımızı muhafaza etsin, diyorum. Müslümanlığı dünyada en iyi yaşayan biz Türk’leriz! Mekke ve Medine’ye gidiyoruz, ancak Müslümanlığı doya doya yaşayan biziz. Camiye gelirken kendimize çeki düzen veriyoruz. Bu anlatılacak bir şey değil. Parayla pulla olan bir şey değildir. Bu ruh sağlığı dinimizin bize verdiği özelliktir.

Sizin misafirperverliğinize çok teşekkür ediyorum. Sizin bölgenizden iyi ki bir Hakan çıkmış. Kendisi Türkiye’de ve Bursa’da çok başarılı. Sayın Cumhurbaşkanımız da kendisini çok sever. Benim de Cumhurbaşkanımızla iyi diyaloglarım vardır. Kendisini severim ve sayarım. Ben 3 dönem milletvekilliği ve bakanlık yaptım. O günün şartları bugün çok değişti. Yeri geldiğinde, haklı olduğu konularda bizim Cumhurbaşkanımız diklenebiliyor. Bu bizi, Türkleri, burada ve dünyanın başka yerlerinde yaşayan Müslüman-Türklerin güvencesinin Türkiye olduğunu daha da iyi görüyoruz.

 

 

DEDELERİMİZİN EMANET ETTİĞİ TOPRAK ÖYLE KOLAY BIRAKILIP TA GİDİLECEK YERLER DEĞİLDİR

Yunanistan Devleti’nin getirdiği kanunlara çok güzel uyuyorsunuz. Ancak Azınlıkların bazı hakları da vardır. Dünya artık değişti. Bazı konularda bizler de onlara fazlasıyla yaklaşım gösteriyoruz. Onların da bazı konularda bizlere yaklaşım göstereceklerine inanıyorum ki Hakan kardeşim bunun takipçisidir. Atina’da cami yapılıyor. Çipras Türkiye’ye geldiğinde Heybeliada’ya açtık v.s. Karşılıklı iyi hoşgörülü biçimde birbirimize sarıldığımız takdirde, onlar da , bizler de ve sizler de rahat edersiniz. Şunu bilin ki, Türkiye her zaman yanınızda, arkanızda. Öz vatanınız var. Yunanistan’da ise Azınlık olarak yaşamaya devam edeceksiniz. Dedelerimizin emanet ettiği toprak öyle kolay bırakılıp ta gidilecek yerler değildir.”

 

 

BATI TRAKYA DİNİNİ, DİLİNİ, MİLLİYETİNİ, BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ HİÇBİR ZAMAN KAYBETMEYECEKTİR

Aynı milletin evlatları ve aynı yolun yoldaşları; aynı sorunların mazlumları olduklarını belirten Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, “Yüzyıllardan beri beraber güler, beraber ağlarız. Beraber oturup, beraber kalkarız. Beraber üzülür ve beraber seviniriz. Batı Trakya olarak belki çok zor günler geçiriyor olabiliriz. Maddiyatımızı kaybetmiş olabiliriz. Gençlerimiz işsiz ve yurtdışına göç etmiş olabilir. Ama herkes şunu çok iyi bilmelidir ki, Batı Trakya dinini, dilini, milliyetini, birlik ve beraberliğini hiçbir zaman kaybetmeyecektir. O yüzden içinde bulunduğumuz bu duruma üzülmeyeceksiniz. Toplum olarak durumumuz ne olursa olsun, başımızı öne eğmeyeceğiz. Tüm problemler karşısında Rodop dağları gibi dimdik duracağız. Başta bizler olmak üzere hep beraber durmadan çalışacağız. İnşallah yarınlarımız bugünlerden daha iyi olacaktır. İnşallah kıyamete kadar bu topraklarda birlik içinde yaşayacağız.” Görüşlerine yer verdi.

 

 

Menetler ve Değirmendere köylerine niyatlerinden dolayı teşekkür eden ve insanlarımızı sevindirdiklerinden dolayı teşekkür eden Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, “Mutluyuz, sevinçliyiz. Yağmur olması sebebiyle etkinliğin Menetler Camisinde yapılmasını kararlaştırdık. Çok güzel oldu ki Allah razı olsun. Bizim niyetimiz ve de iki köyün insanlarının niyetleri halisti. Allah gönüllerimizden geçenleri bildiği için bir haftadan beri çok güzel rahmet oldu. Mutluluğa erdik. Allah’a binlerce şükürler olsun.” Düşüncelerini aktardı.

 

Program Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm’ün yaptığı kısa konuşma ve şükür duası ile sona erdi. Programın sonunda da katılımcılara yemek ikram edildi.