Reklam

UID Genel Başkanı Köksal Kuş: ‘NRW Eyalet seçimlerine yüksek katılım için çağrı yapıyoruz'

  • Güncelleme: 13.05.2022 21:49
UID Genel Başkanı Köksal Kuş: ‘NRW Eyalet seçimlerine yüksek katılım için çağrı yapıyoruz'

Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Köksal Kuş, 15 Mayıs’ta Almanya’nın Nord Rhein Westfalya Eyaleti’nde (NRW) yapılacak parlamento seçimleri için, seçme hakkı bulunan Türk ve göçmen toplumu sandığa gitmeye davet etti.

Medya temsilcilerine gönderilen yazılı açıklama ile Uluslararası Demokratlar Birliği(UID), 15 Mayıs’ta Almanya’nın Nord Rhein Westfalya Eyaleti’nde yapılacak parlamento seçimleri için Türkiye kökenli seçmenleri sandığa duyarlı olmaya çağırdı.

Söz konusu UID Genel Başkanı Köksal Kuş yazılı açıklamasında:

“Hepinizin malumu olduğu üzere, 15 Mayıs 2022 tarihinde, içinde yaşadığımız Nord Rhein Westfalya Eyaleti’nde parlamento seçimi yapılacaktır. Bu vesile ile bugün burada sizlerle bir araya geldik.

Daha önce müşahede ettiğiniz üzere UETD/UID, kuruluşundan bugüne geçen 16 yıllık süre zarfında Türk ve göçmen toplumların beraber yaşadıkları Avrupa toplumlarına yüksek sadakat çerçevesinde sosyal, ekonomik, siyasal ve eğitim gibi alanlarda nitelikli ve yüksel katılımlarını teşvik etmekte, bu yönde aktif çalışmalar yürütmektedir.

Bu bağlamda UETD, daha önce Avrupa çapında pek çok seçimde Türk ve göçmen toplumun demokratik siyasal katılımlarını teşvik amacı ile kampanyaları yürütmüştür. Özellikle 2013 Almanya Federal seçimlerinden itibaren bu çalışmalar daha da artarak devam etmiştir. Sınır kapılarında info-stantlar kurularak seçmenler bilgilendirilmiş, beraberinde Avrupa ülkelerinde saha ve salon çalışmaları ve medya programları ile bu çalışmalar devam etmiştir. Bu çalışmalar 2018 yılından itibaren UID (Uluslararası Demokratlar Birliği) adı altında dünya genelinde de artarak devam etmektedir.

UID olarak, en son geçtiğimiz haftalarda Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri için böyle bir çalışma yürüttük. Bugün de 15 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak olan Almanya NRW Eyalet Seçimleri için tüm teşkilat mensuplarımız ile benzer bir çalışmayı yürütmekteyiz. Bu çalışmaları, içinde yaşadığımız toplumun bir parçası olarak Almanya Türk ve göçmen toplumlarının demokratik siyasal kültür ve katılımlarının daha da gelişmesi adına çok önemsiyoruz.

Bu amaçla, siz değerli basın mensupları aracılığı ile bir kez daha buradan Almanya NRW Eyaletindeki Türk ve göçmen toplumuna seçime yüksek katılımları için çağrı yapıyoruz. Seçime yüksek katılımın bu ülkenin her türlü gelişim, kalkınma ve demokratik gelişimin sürmesi adına çok önemli buluyoruz.

Bu amaçla; “ Gemeinsam Zukunft gestalten! Gemeinsam wählen gehen!” “Haydi hep birlikte secime! Haydi hep birlikte oy kullanmaya” diyoruz. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

x