Reklam

Türkiye yatırım cenneti, Euro'nun TL karşısında değer kazanması Türkiye'ye yatırım koşullarını cazip

  • Güncelleme: 07.10.2018 01:43
Türkiye yatırım cenneti Euro'nun TL karşısında değer kazanması Türkiye'ye yatırım koşullarını cazip hale getirdi. Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar Türkiye'de gayrimenkul satın almaya sıcak bakıyor.
Türkiye yatırım cenneti, Euro'nun TL karşısında değer kazanması Türkiye'ye yatırım koşullarını cazip

EMLAK DÜNYASI

 

Türkiye yatırım cenneti

 

Euro'nun TL karşısında değer kazanması Türkiye'ye yatırım koşullarını cazip hale getirdi. Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar Türkiye'de gayrimenkul satın almaya sıcak bakıyor.

Gayrımenkul uzmanı Hüseyin Polat, daire, yazlık ya da arsa ulacamlara tavsiyelerde bulundu.

 

Uluslarası gayrımenkul şirketi Remax'ın Essen Bölge Sorumlusu Hüseyin Polat'a göre şu sıralarda Türkiye'ye yatırım yapmak oldukça kazançlı. Geçen yıl Bodrum'da ortalama 200 bin Euro'ya satılan bir villanın bu yıl 120 bin Euro'ya alınabileceğini belirten Polat, “Türkiye her zaman için cazip bir yatırım ülkesi, gayrimenkul alan asla kaybetmez, kar eder” diye konuşuyor.

 

TÜRKİYE'DE 2000 UZMAN

 

Türkiye'de ev, daire, bina, arsa, tarla, yazlık alacaklara özel hizmetleri olduğunu vurgulayan Hüseyin Polat, “Remax Türkiye'de de etkili olan bir şirket. 2000'e yakın gayrımenkul danışmanı bulunuyor. Onlarla da işbirliği yaparak Türkiye'den daire, bina, arsa, tarla, işyeri, yazlık satın almak daha kolay ve güvenli. Üstelik çok daha ekonomik” şeklinde konuşuyor.

Remax'ın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de her bölgesinde uzmanları olduğuna işeret eden Polat, “Almanya'da yaşayan vatandaşlarımız internetten Tükiye'nin herhangi bir yerinde buldukları bir daireyi bize gelerek satın alabiliyorlar. Tüm işlemleri biz Remax'ın Türkiye'deki ilgili bölgelerden temsilcileriyle irtibata geçerek yapıyoruz. Ya internette kendisi buluyor ya da bize geliyor ve satın almak istediği bölgeyi söylüyor, biz ona portföyümüzde gösteriyoruz. Beğenirse tüm işlemleri en güvenli şekilde biz burada yapıyoruz” diyor.

 

FİYATLAR TÜRKİYE FİYATI

 

Türkiye'deki emlak şirketlerinden farklı bir çalışma yöntemleri olduğunu vurgulayan Hüseyin Polat, “TV reklamlarında görüyoruz. Türkiye'den çok sayıda konut satışı yapılıyor. Ancak bunlarda hedef yurtdışı olduğu için fiyatları da ona göre uyguluyorlar. Yani iç piyasaya göre daha pahalı oluyor. Ayrıca faiz de üzerine gelirse maliyet daha da artıyor. O zaman yatırımın pek bir anlamı kalmıyor. Remax'ın önemli bir farkı var. Türkiye'deki gayrimenkulleri iç piyasaya göre alıyor. Yani yurtdışında satılmak üzere işlem yapılmıyor. Türkiye'deki vatandaşa ne ise Almanya'da, Fransa, Hollanda'daki müşteriye de aynı fiyat uygulanıyor” diye konuşuyor. 

 

AVRUPA'DA İKİNCİ EMEKLİLİK 

 

Avrupalı Türklerin bulundukları ülkelerde konut satın almalarında gerileme olmadığını da ifade eden Polat sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Avrupalı Türkler, yaşadıkları ülkelerde şimdi artık ikinci evlerini alıyorlar. Bunu daha çok yatırım amacıyla yapıyorlar. Emekli aylıklarının durumu ortada. Almanya'da normal koşullarda emekli olan birinin alacağı aylıkla geçinmesi oldukça zor. Özellikle Türklerin emekli aylıkları çok düşük. Bunun için ek gelire ihtiyaç var. Dolayısıyla kiraya verilmek üzere bir daire satın alıyorlar. Faizler de düşük olduğu için ilgi artarak sürüyor. Bugün Almanya'da bankalar sıfır faiz veriyor. Hatta siz üzerine para veriyorsunuz. Parayı tutmanın bir mantığı yok. Faizler de düşük olduğu için mutlaka ev alınmasını tavsiye ediyoruz.”

 

KUTU:

 

Hüseyin Polat:  “Artık Avrupalı da olsak, geri dönmeyi düşünmesek de Türkiye'ye her yaz mutlaka gidiyoruz. Vatandaşlarımız tatillerinde de orda kendilerine ait bir evleri olsun istiyor. Özellikle tatil beldelerinde bir daire herkesin hayalini süslüyor. Otellerden insanlar artık bıkmışlar. Anahtalarıya açıp kendi evlerine gitmek istiyorlar. Bu ölü bir yatırım da değil. Sonuçta gayrimenkul her zaman değer kazanıy

Anahtar Kelimeler: