Türk ve İslam karşıtlığı korku veriyor

Türk ve İslam karşıtlığı korku veriyor

Avrupa’da özellikle Müslüman göçmenlere ve camilere yönelik saldıralar son aylarda arttı.  Camiler ırkçı saldırıların hedef tahtasına dönüşürken, polisiye önlemlerin artırılmaması tepkilere neden oluyor.

 

Avrupa’da son zamanlarda aşırı sağcı ve ırkçı eğilimlilerin artması Türk ve Müslüman toplumunu endişelendiriyor. Geçen yıl Almanya’da camilere ve göçmenlere 900 civarında sözlü ve fiziki saldırı

gerçekleştirilirken bu yılın ilk yarısında sadece Almanya’daki camilere 57 saldırı düzenlendi.

 

DOMUZ KADAVRASI ASILDI

Saldırıların büyük çoğunluğu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilere yönelik

gerçekleştirildi. Bazı camiler kundaklanılarak yakılırken, bazılarının cam ve çerçeveleri kırıldı.

Bazılarının duvarlarına ise sprey boyalarla ırkçı söylemler ve hakaret içeren yazılar yazıldı. Waldkraib

Sultan Ahmet Camii ile Gronau Fatih Caminin girişine ise domuz kadavrası asıldı.

 

SABAH NAMAZINDA SALDIRDILAR

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatına ait Aachen’deki camiye ise 31 Ocak 2018’de sabah namazı sırasında saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında cemaat sabah namazı kılıyordu. Cemaatten yaralanan olmazken binanın kapı ve camları hasar gördü. Terör örgütü PKK lehine yazılar yazıldı.

 

PROJEKTÖRLÜ SALDIRI

Berlin’de tarihi Şehitlik Camii’ne 2 Şubat’ta çirkin ifadeler içeren yazılar projektörle yansıtıldı. Türk hükümetine yönelik aır hakaretler yer aldı. Köln Porz’daki Mevlana Camii ise soygunla talan edilmek istendi. 7 Şubat’ta Köln Merkez Caminin duvarına lazer ışınlarıyla hakaret içeren yazılar yansıtıldı.

 

HAÇ DİKİLDİ

10 Şubat’da Bavyera Eyaletindeki Regensburg’da DİTİB Merkez Camisinin inşaat alanına 26 adet haç dikildi. Haçların üzerinde Brüksel’deki terör eylaminde yaşamlarını yitirenlerin isimlerinin yazıldığı görüldü. Böyelece cami inşa edilecek alana mezarlık görüntüsü verilmek istendi. Haçlara polis el koydu.

 

CAMİYİ KUNDAKLADILAR

Berlin’de 11 Mart’ta Koca Sinan Camisi kundaklandı. Gece saat 02.00’de çıkan yangın sonucunda camide büyük hasar oluştu. Yangının molotof atılarak çıkarıldığı tespit edildi. Saldırıyı PKK teröristleri yayınladıkları bir video ile üstlendi. Güvenlik kameralarının kayıt ettiği görüntüler polise teslim edildi.

 

SALDIRGANLAR BULUNAMIYOR

Bazı saldırılar Alman ırkçılartarafından yapılırken, bir kısmı da terör örgütü PKK destekçileri tarafından gerçekleştirildi. Cami ve çeşitli binalara bu kadar saldırı düzenlenmesine karşın Alman polisi bugüne dek olayların hiç bir failini yakalayamadı. Bu durum Türk ve Müslüman toplumunda huzursuzluğun artmasına

Anahtar Kelimeler: Türk ve İslam karşıtlığı korku veriyor