Reklam

Türk toplumu için kara tablo

  • Güncelleme: 17.07.2019 01:09
2018 yılı verilerine göre Almanya’daki mahkumların yüzde 15i Türk vatandaşı. Avukat Özkan Arıkan’a göre, ayrımcılık suç oranını artırıyor.
Türk toplumu için kara tablo

 

ALMANYA’DA Federal İstatistik Kurumu’nun 2018 verilerine göre mahkumların yüzde 15’nin Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı. Dortmund’da Ceza Hukuku Uzmanı Avukat Özkan Arıkan, ülke genelinde toplam 50 bin 957 makhum olduğunu, bunların 16 bin 267’nin yabancı bir ülke vatandaşlığına sahip olduğunu söyledi. Arıkan,’’Mahkumların yüzde 15’i Türk vatandaşı. Çifte vatandaş Türklerin sayısı da oldukça yüksek’’dedi.

 

 

İYİ İNCELENMELİ

Almanya’da yabancıların işlediği suçlar arasında cinayet yüzde 42, adam yaralama yüzde 38, cinsel suçlar yüzde 37 ve hırsızlık ile gasp yüzde 40 olduğunu kaydeden Avukat Özkan Arıkan,’’Burada derin bir sosyolojik boyut var. Almanya’da toplumsal bir ayrımcılık olduğu yadsınamaz bir gerçeklik. Ülkede yabancı olarak doğan bir kişi sosyo ekonomik açıdan daha baştan ayrımcılığa uğruyor.Meslek edinme ve refah düzeyini yükseltme şansları çok az.Ayrımcılık hayat şartlarını zorlaştırıyor ve suça itiyor’’şeklinde konuştu.

Cengiz PARLAYAN / DORTMUND

Anahtar Kelimeler: Özkan Arıkan