Reklam

TAM Vakfı: 'Düğün konvoylarına futbol taraftarları gibi anlayış gösterin'

  • Güncelleme: 10.09.2019 21:29
TAM Vakfı: 'Düğün konvoylarına futbol taraftarları gibi anlayış gösterin'

Almanya'da son dönemde gündem olan Türk düğün konvoylarını değerlendiren Türkiye ve Uyum Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof.Dr. Hacı Halil Uslucan, düğün konvoylarını futbol maçından sonra taraftarların sokaklarda eğlenmesine benzeterek anlayış gösterilmesi gerektiğini söyledi.

WAZ Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Uslucan, düğün konvoylarında kasıtlı bir provokasyonun görülmemesi gerektiğine değindi. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Parlamentosu’nun 12 Eylül’de düğün konvoylarını ele alacağı belirtilirken Prof.Dr. Hacı Halil Uslucan, futbol taraftarlarının da sokaklarda taşkınlık yaptığını ve düğün törenlerinde başkalarına zarar verme niyeti ile konvoy yapılmadığının altını çizdi.

Düğün konvoylarını yoğun iletişim eylemi olarak nitelendiren Uslucan,herkesin trafik kuralına uyması gerektiğini ve düğün kutlamalarının çoğunun salonlarda huzurlu bir şekilde düzenlendiğini vurguladı.

1 Nisan 2019’dan beri NRW’de 266 kez düğün kovuşturması yapıldığı aktarılırken NRW Kriminal Dairesi Başkanı Thomas Jungbluth, düğün konvoylarının abartılı erkeklik gösterisi olduğunu savunmuştu.

Cengiz PARLAYAN / ESSEN

Anahtar Kelimeler: