Reklam

Sudan Eğitim Bakanı Abdalla YTB'yi Ziyaret Etti

  • Güncelleme: 28.12.2018 02:56
Sudan Eğitim Bakanı Abdalla YTB'yi Ziyaret Etti

ANKARA

Sudan Eğitim Bakanı Abdalla YTB'yi Ziyaret Etti

Sudan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Mashair Ahmed Elamin Abdalla ve beraberindeki Heyet, başkanlığımızı ziyaret ederek, Başkan Abdullah Eren ile bir araya geldi. Ziyarette Türkiye Bursları ve eğitim alandaki işbirliği imkânları değerlendirildi.

Görüşmede konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren Başkanlığımızın çalışmalarından bahsetti. YTB’nin üç ana çalışma alanı bulunduğunu söyleyen Başkan Eren, yurt dışındaki vatandaşlarımız, kardeş topluluklarımız ve Türkiye’de öğrenim gören uluslararası burslu öğrencilere yönelik faaliyetler yürütüldüğüne dikkat çekti. Şuan Avrupa’da 5 milyon, dünyada ise 6 milyon Türk vatandaşının bulunduğunu belirten Başkan Eren, bunların 3,5 milyonunun Almanya’da yaşadığını ifade etti. Türk vatandaşlarının 1960’lı yıllarda Avrupa’nın yeniden inşa sürecinde iş gücü anlaşmaları kapsamında göç ettikleri dile getiren Eren, şimdilerde ise vatandaşlarımızın siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda önemli mevkilerde varlıklarını sürdürdüğünü kaydetti.

 

 

EĞİTİM SİSTEMİMİZİN ULUSLARARASILAŞMASI NOKTASINDA ÖNEMLİ GÖREVE SAHİBİZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir bakiyesi olduğunu belirten Eren, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından o coğrafyalarda çok sayıda kardeş toplulukların ve soydaşların yaşamaya devam ettiğini bildirdi. YTB’nin ikinci olarak bu topluluklara yönelik faaliyetler yürüttüğünü kaydetti. YTB’nin bir diğer çalışma alanı olarak Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde eğitim alan uluslararası öğrencilere yönelik çalışmalar yürütüldüğünü belirten Başkan Eren,   Türkiye’de eğitimin uluslararasılaşması noktasında başkanlığımızın önemli görevi bulunduğunu vurguladı. Dünyanın 160 ülkesinden 17 bin 500 öğrencinin burslu olarak Türkiye’de eğitim aldığını aktaran Eren,  bu yıl Türkiye Burslarına 130 bin başvuru olduğunu belirtti. Sudan’ın burs sağlanan ülkelerin başında geldiğini söyleyen Eren, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son yaptığı Sudan ziyareti kapsamında verdiği talimatla geçen sene 65 olan bursiyer sayının bu yıl 137’ye çıktığının altını çizdi. Türkiye’de hali hazırda Sudan’dan 533 kişinin üniversite eğitimi aldığını bildiren Başkan Eren, bunların ise 321’nin YTB burslusu olarak eğitim hayatlarını sürdürdüğünü kaydetti. Başkan Eren, ülkemizde çeşitli üniversitelerde eğitim alarak Sudan’a dönenlerin sayısını ise 350 olarak paylaştı.

 

 

TÜRKİYE VE SUDAN EĞİTİM ALANINDA DAHA ÇOK İŞBİRLİĞİ YAPMALI

Sudan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Mashair Ahmed Elamin Abdalla da Sudan’dan, Türkiye’de üniversite eğitimi almak için çok talep olduğunu aktardı. Türkiye ve Sudan arasında eğitim işbirliğinin çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Abdalla, “Özellikle meslek eğitimini çok önemsiyoruz. Türkiye bu konuda tecrübeli bir ülkedir. Bu konuda işbirliğini yapmalıyız. Biz Türkiye Bursları programının tanıtımızı güçlü bir şekilde ülkemizde yapacağız. Sizlere Sudan’a yönelik yaptığınız çalışmalar için çok teşekkür ederiz” dedi.

Anahtar Kelimeler: