Reklam

Sırakaya, yurtdışı seyahat kısıtlamaları ile igili açıklama yaptı

  • Güncelleme: 15.03.2020 02:28
 Sırakaya, yurtdışı seyahat kısıtlamaları ile igili açıklama yaptı

AK Parti İstanbul Milletvekili, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, korona virüs (2019-NCOV/ COVİD-19) ile ilgili Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Hollanda, İtalya, Güney Kore, Çin ve İran’a Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği yurtdışı seyahat kısıtlamaları ile ilgili bilinmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

Sınırlandırma getirilen ülkelere karayolu ve hava yolu ile kimler seyahat edebilir?
Kısıtlama getirilen yabancı ülke vatandaşları, Çifte vatandaşlar (Örn: Türk ve Alman pasaportuna sahip olanlar), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ilgili ülkede oturma iznine sahip olanlar, Yabancı ülke vatandaşı olup mavi kart sahibi olanlar.
Yukarıda ki şartları taşımayan Türk vatandaşları kısıtlama getirilen ülkelere kesinlikle seyahat etmemeleri tavsiye olunur.

İlgili ülkelere turist ve eğitim vizesi ile gidenlerden Türkiye’de ikameti olan Türk vatandaşları Türkiye’ye dönebiliyor mu?
THY’nin kısıtlama getirilen ülkelerden Türkiye’ye yapacağı uçuşlar eğitim ve turist vizesi ile bahsi geçen ülkelerde bulunan vatandaşlarımız 17 Mart 2020 saat:24:00’a (TSİ) kadar Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslara göre; muayene, kontrol, 14 günlük gözetim ve gerekli hallerde karantina işlemleri yapılmasının ardından ülkeye giriş yapılabilecekler.

THY ile Türkiye’den seyahat edecek yolcular ne zamana kadar rezervasyon yapabilir?
Yabancı ülke vatandaşları, çifte vatandaşlık hakkına sahip olanlar ve Türkiye vatandaşı olup yabancı ülkede oturma izni olanlar 20 Mart 2020 tarihine kadar THY’dan rezervasyon yaparak seyahat gerçekleştirilebilir. 20 Mart’tan sonra yapılmak istenen seyahatler için THY tarafından ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Yurtdışından Türkiye’ye kimler hangi tarihe kadar giriş yapamaz?
Kısıtlandırma getirilen ülkelerden Türkiye’ye 17/04/2020 tarihine kadar; Yabancı ülke vatandaşı olanlar, Yabancı ülke vatandaşı olup mavi kart sahibi olanlar giriş yapamaz.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup bahsi geçen ülkelerde oturma izni olanlar ve çifte vatandaşlık hakkına sahip olan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ikamet ettikleri yerleri kesinlikle terk etmemeleri, kendilerini koruma altına almaları hem kendileri hem de ailelerinin sağlıkları açısından tavsiye olunur.

Kimler hangi tarihe kadar Türkiye’ye seyahat edebilir?
Anılan ülke vatandaşları ile son 14 gün içeresinde bu ülkelerde bulunan diğer 3. ülke vatandaşları 14.03.2020 tarih saat 08.00’den sonra ülkemize alınmayacak. Bu kapsamda söz konusu ülkelerden ülkemize yapılan yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durduruldu. Ancak eğitim ve turist vizesi olanlar 17 Mart 2020 saat:24:00’a (TSİ) kadar Türkiye’ye seyahat edebilecekler.

Söz konusu ülkelerde vefat eden kişinin cenazesinin Türkiye’ye getirilmesinde bir kısıtlama var mı?
Cenazeler Türkiye’ye Kargo Uçakları ile getirildiği için bu durumda ilgili prosedürler yerine getirildiği ve herhangi bir virüs tespiti yapılmadığı takdirde bir kısıtlama yapılmamaktadır.

Yukarıda yapılan bilgilendirmeler yaşanan sürecin dinamikliği açısından değişiklik gösterilebilir. Güncel gelişmeleri T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın internet sayfalarından takip etmeniz tavsiye olunur.