Reklam

Şeftalinin faydaları nelerdir? Şeftali neye iyi gelir?

  • Güncelleme: 21.07.2019 16:25
Şeftali erik, kayısı, kiraz ve badem gibi yemiş meyveler ile akrabadır. Sert ve taş meyve olarak kabul edilirler çünkü meyvenin kendisi yenilebilir bir tohum barındıran bir kabuğu çevreler.
Şeftalinin faydaları nelerdir? Şeftali neye iyi gelir?

 

Peki, tüm dünyada popüler bir meyve olan şeftalinin faydaları nelerdir? Şeftali kendi başına yenebilir veya çeşitli yemeklere eklenebilir. Dahası, besleyicidir ve sindirim, pürüzsüz cilt ve alerji giderme gibi çeşitli sağlık yararları sunabilir. İşte şeftalinin faydaları ve “Şeftali neye iyi gelir?” sorusunun yanıtı.

Araştırmalara göre, şeftalinin sağlığa birçok faydası bulunuyor. Şeftaliler, sağlıklı tansiyon seviyelerini korumaya ve kalp sağlığını artırmaya yardımcı olurlar. Şeftaliler karotenoidler bakımından zengindir. Şeftalinin faydalarını sizler için haberimizde derledik. İşte mucize meyve şeftalinin sağlığa yararları…

Kanseri önler
ABD Tarım Bakanlığı'nda yayınlanan araştırmalar, şeftalilerin, anti-tümör ve anti-kanser özelliklerine sahip fenolik ve karotenoid bileşikleri bakımından zengin olduğunu göstermektedir.

Frederick Khachik tarafından yapılan bir başka araştırmada da meme kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türleriyle mücadelede yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışmalar, şeftalilerde bulunan klorojenik asit ve neoklorojenik asidin, sağlıklı hücreleri de olumsuz etkileyen kemoterapinin aksine, normal hücreleri etkilemeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede faydalı etkiler gösterdiğini desteklemiştir.
Buna ek olarak, 2008'de Chicago, Illinois Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar şeftali içeren botanik grubun Rosaceae'nin beta-karoten açısından zengin olduğunu ve böylece akciğer kanserine karşı koruyucu etkiler sağladığını göstermiştir.

Cilt bakımı
Şeftaliler, sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca iyi miktarda C vitamini bulunduğundan, zararlı serbest radikallere ve enfeksiyonlara karşı savunma sağlar. Şeftaliler ultraviyole ışınlarına karşı cilt üzerinde koruyucu etkilere sahiptir.

Şeftali kozmetik endüstrisinde cilt kremleri ve güzellik paketleri üretimi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Koyu halkalardan kurtulmana yardım ederler. Flavonoidlerin ve şeftalilerdeki temel vitamin ve minerallerin zenginliği, ölü hücrelerin atılmasına ve cildi nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur. Şeftalilerdeki antioksidanlar, leke gibi cilt sorunlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Diyabet tedavisi
Şeftaliler, yüksek lif içeriği nedeniyle, kan şekeri seviyelerinde önemli bir azalma sağladığı için, Tip 1 diyabet riskini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, 26-55'lik düşük glisemik indeksleri var ve bu da şeker hastalarına uygun olmasını sağlıyor.

Kalp sağlığını destekler
California Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, clingstone şeftalilerin soyulması ve hamurunda bulunan fenolik bileşiklerin daha düşük LDL seviyelerini korumaya (kötü) ve HDL (iyi) kolesterolü uyarmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu, kalple ilgili hastalıklar geliştirme riskini azaltmada ve optimal kardiyovasküler sağlığı korumada yardımcı olur.