Okullar dini hoşgörü yeridir

Okullar dini hoşgörü yeridir

 

 

Alman İnsan Hakları Enstitüsü’nün yaptığı açıklamada okullarda başörtü yasağının doğru olmadığı belirtilirken okulların dini hoşgörü yerleri olduğu vurgulandı. Enstitü, başörtü yasağına karşı çıktığı açıklamasında başörtü yasağının okullardaki anayasal ve insan haklarını ihlal edeceğinin altı çizildi.

 

Alman İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Beate Rudolf, devletin çocukların dini özgürlüğünün tadını çıkarmasını engellememesi ve saygı duyması gereğini kaydetti. Rudolf ayrıca Almanya’nın Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin altına imza attığını hatırlattı.

 

ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 14.’cü maddesinde:

1-Taraf devletler, çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkına saygı gösterirler.

 

2-Taraf Devletler, anne-babanın ve gerekiyorsa yasal vasilerin; çocuğun yeteneklerinin gelişmesiyle bağdaşır biçimde haklarının kullanılmasında çocuğa yol gösterme konusundaki hak ve ödevlerine, saygı gösterirler.


 

3-Bir kimsenin dinini ve inançlarını açıklama özgürlüğü kanunla öngörülmek ve gerekli olmak kaydıyla yalnızca kamu güvenliği, düzeni, sağlık ya da ahlakı ya da başkalarının temel hakları ve özgürlüklerini korumak gibi amaçlarla sınırlandırılabilir.  

Ozan Kabak Bundesliga'da 'yılın genç oyuncusu' adayı
Önceki Ozan Kabak Bundesliga'da 'yılın genç oyuncusu' adayı
DİTİB gençliği, üniversite adaylarına fırsatlar sundu
Sonraki DİTİB gençliği, üniversite adaylarına fırsatlar sundu