Ohri’deki Ali Paşa Camii’nin Minare İnşaatı Durdurulacak mı?

Ohri’deki Ali Paşa Camii’nin Minare İnşaatı Durdurulacak mı?

Başbakan Zoran Zaev, Ohri’de tarihi Ali Paşa camiinde inşa edilen minare ile ilgili dün Ohri geçici Belediye Başkanı Konstantin Georgievski ve ‘Sovest’ Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Görüşmede Ohri’de tartışmalara yol açan Ali Paşa Camiine inşa edilen Minare hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca minare inşaatı için ‘gerekli belgelerin bulundurulmadığı’ da ifade edildi.

Hükümet basın merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Zaev’in gerekeni yapmaları için ilgili kurumları yetkilendireceği ifade edildi. Zaev ayrıca konunun hassas bir konu olduğunu göz önünde bulundurulması ve buna göre hareket edilip tüm Ohri halkına uygun bir adım atılması gerektiğini de ifade etti.

‘Başbakan Minare İnşaatının Durdurulacağı Sözünü Verdi’

Görüşme sonrasında ‘Sovest’ Sivil toplum kuruluşu temsilcisi Tome Camtoski, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Başbakan Zaev, bizim Ali Paşa camii etrafının sarı şeritle sarılması talebimizi yerine getireceğinin sözünü verdi. Bizim talebimiz sarı şeritle sadece camideki inşaat çalışmalarının durdurulması değil camiye girişlerin de yasaklanması yönündeydi” dedi.

Camtovski açıklamasının devamında “Sovest olarak bizler daha başından ifade ettik ki Ohri’ye minare inşaatı gerekmiyor” dedi.

Anahtar Kelimeler: