Reklam

NSU’nun ilk kurbanı Enver Şimşek anıldı

  • Güncelleme: 10.09.2019 00:39
NSU’nun ilk kurbanı Enver Şimşek anıldı

NSU terör örgütünün 9 Eylül 2000’de Nürnberg’deki seyyar çiçek standında 8 kurşunla öldürdüğü ilk kurbanı Enver Şimşek için cinayetin işlendiği yerde anma töreni düzenlendi.

ANI ÖNÜNE GÜL BIRAKILDI

Altenfurt/Fischbach/Moorenbrunn ve Langwasser semtleri sakinlerinin girişimleriyle 2014 yılında Enver Şimşek anısına hazırlanan cinayetin işlendiği yere dikilen ve üzerinde, “9 Eylül 2000 tarihinde burada Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) tarafından öldürülen Enver Şimşek anısına“ yazısının yer aldığı levhanın önünde yapılan törene, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gökçebay, DİTIB Eyalet Birliği Kuzey Bavyera Başkanı Hasan Aslan, TGMN Başkanı Bülent Bayraktar, UID Bölge Sekreteri Emre Şentürk, Fürth Belediye Meclis Üyesi Aydın Kaval, FDP Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ümit Sormaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

KURBAN YAKINLARI SUÇLAMALARA MARUZ BIRAKILDI

Törende bir konuşma yapan Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, polis olduğu için katledilen Alman kurbanın dışında on kurbanın dokuzunun sadece ve sadece Türk oldukları için ya da Türk’e benzedikleri için öldürüldülkerini bildirdi. Eke,“Kurban yakınları resmi makamların ağır suçlamalarına maruz bırakılmış, yıllarca yas tutmalarına bile izin verilmemiştir. Keza, merhum Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek “Acı Vatan” adını verdiği kitabında “11 yıl boyunca acımızı gönül rahatlığı ile yaşamamıza dahi izin verilmedi” ifadesini kullanmıştır. Bu nedenle, NSU kurbanlarının anılması, yaşananların unutulmaması ve unutturulmaması konusunda Nürnberg’de yaşayan bizlerin ve Almanya’daki Türk toplumunun çok özel bir sorumluluğu bulunmaktadır“ dedi.

IRKÇI KABUSU NSU 2.0 OLARAK DEVAM ETMEKTE

Almanya’daki Türk toplumunun henüz Schwandorf, Solingen ve Mölln’de yaşanan büyük acıların ve kayıpların açtığı yaraları saramamışken, NSU terör örgütünün işlediği seri cinayetlerin toplumda bir kez daha derin korku ve endişeler yarattığının altını çizen Eke, „On yılı aşkın süre boyunca gizli şekilde faaliyetlerini yürüten NSU terör örgütü üyelerinin suç ve cinayetler işlemeye devam ederlerken yakalanamamaları akıllarda büyük soru işareti bırakmıştır. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde beş yıl boyunca devam eden ve sorumluların yetersiz cezaları almalarına hükmeden davanın ardından, ırkçı kabusun bu sefer NSU 2.0 olarak devam ettiği gerçeği, NSU’nun esasen basit bir çete olmadığının ve bazı çevrelerce korunduğunun göstergesi olarak algılanabilir“ dedi.

ALMAN YETKİLİLERDEN RAHATLATICI ADIMLAR BEKLEMEKTEYİZ

Almanya’ya 1960’larda misafir işçi olarak gelen Türklerin çocukları ve torunlarının artık geleceklerini Almanya’da inşa etmek ve bu ülkenin gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini hatırlatan Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Türk toplumunun, Almanya’nın gelişmesine katkıda bulunurken güven ve huzur içinde yaşamayı talep etmesi en doğal hakkıdır. Bu amaçla, Alman yetkililerin Türk toplumunu rahatlatacak adımları atacağına inanıyoruz“ dedi. Program sonunda Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gökçebay tarafından dua edildi. Olay yerine çelenk ve güller konuldu.

Mustafa Akbaba / NÜRNBERG

Anahtar Kelimeler: