Neo Nazilerden cephanelik çıktı

Neo Nazilerden cephanelik çıktı

Kassel Bölge Valisi Lübcke’yi öldüren Neo Nazi Stephan E. ile bağlantılı olduğu düşünülen ırkçıların evlerine yapılan baskınlarda 46 ateşli silah ele geçirildi.

 

ALMANYA’NIN Kassel Bölge Valisi Dr. Walther Lübcke’nin Neo Nazi Stephan E. tarafından öldürülmesinden sonra yapılan baskınlarda toplam 46 silah ele geçirildiği ortaya çıktı. Federal Meclis Sol Parti Milletvekili’nin verdiği soru önergesini cevaplayan İçişleri Bakanlığı, 46 silaha el koyulduğunu açıkladı. Bakanlık, Kuzey Ren Vestfalya, Hessen, Baden Württemberg ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde toplam 21 baskın düzenlendiğini kaydetti.  

Baskınların Stephan E. ile bağlantısı olduğu düşünülen Neo Nazilerin evlerine düzenlendiği vurgulandı. Silahların kriminal incelemesinin devam ettiği belirtilirken diğer kesici silahların da araştırıldığı aktarıldı.

Walter Lübcke cinayetinde Markus H. adlı Neo Nazi şüpheli suç ortağının silahlara yasal olarak sahip olduğu belirlenirken Kassel İdari Mahkemesi’nin 2015’te Neo Nazi Markus H.’nin ateşli silah ve mühimmat almasına izin verdiği ortaya çıktı. Markus H.’nin Lübcke’yi öldüren Stephan e. ile aynı atıcılık kulübüne üye oldukları belirlendi. Soruşturmada ikili aarasındaki bağlantıların ortaya çıkarılması üzerinde durulduğu kaydedildi.

Cengiz PARLAYAN / DORTMUND

Anahtar Kelimeler: Neo Nazilerden cephanelik çıktı