Müslümanlar 2 bin camide şiddet terör ve nefrete ‘hayır’ dedi

Müslümanlar 2 bin camide şiddet terör ve nefrete ‘hayır’ dedi

Almanya’da Müslümanlar 2 bin camide bir araya gelerek şiddet, terör ve nefrete karşı adeta ayağa kalktı. Ronnenberg DİTİB Eyüp Sultan Camii’ndeki programa katılan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Müslümanlar Almanya’da nefret ve şiddetin hiç b

“Nefrete ve haksızlığa karşı ayağa kalk!” sloganıyla ülke genelinde Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM) tarafından organize edilen aksiyona Alman siyasiler, kilise temsilcileri ve Yahudi Merkez Konseyi destek verdi.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maziere, son haftalarda cami saldırıları ve Ortadoğu’daki IŞİD terörünün yansımaları nedeniyle düzenlenen etkinliğe Hannover’de DİTİB’e bağlı Ronnenberg Eyüp Sultan Camii’nde katılarak destek verdi.

“Bu gün Almanya’nın birçok kentinde kampanyaya destek veriliyor ve hepimiz aynı fikirdeyiz” diyen Bakan, ‘Almanya’nın hiç bir yerinde Müslümanlara, Hıristiyanlara ve Yahudilere karşı hiç bir zaman şiddet uygulanamaz. Camiye ya da sinagoga karşı şiddet utanç verici. Hangisi olursa olsun Allah’ın evine saldırı hepimize yapılan bir saldırı. Bugün hep birlikte dinlerin barışı için bir araya geldik. Dinler barış için vardır, nefret tohumu ekmek için değil. ” dedi.

Başkent Berlin’de Mevlana Camii’ndeki programa katılarak destek veren Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Groger Gysi “Bugün Müslümanların yanındayız. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi toplumunun büyük çoğunluğu barış ve huzur istiyor. Politikacılar ve medya Müslümanlara karşı yaklaşımlarını değiştirmeli.” dedi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, “Müslümanların bugün her türlü nefret ve adaletsizliğe karşı çıkmaları, radikallikle mücadelede önemli bir sivil mücadele olabilir. Radikaller farklı dinler arasında ayrılık istiyor. Biz buna müsaade etmemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Cuma namazından sonra cemaate hitap eden Almanya Protestan Kiliseleri Birliği Başkanı Nikolaus Schneider de, “Müslüman kardeşlerim” diyerek başladığı konuşmasında, İslam ile terörün yan yana getirilmemesi gerektiğini, İslam’ın barış mesajı veren bir din olduğunu ve kendilerinin de buna inandığını anlattı.

Münih’deki DİTİB Merkez Camii’ndeki etkinliğe katılan Federal Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, tüm Almanya’da yapılan bu etkinlikle toplumda radikal ve fanatiklere yer olmadığının gösterildiğini söyledi.

Almanya’da Müslümanların ezici çoğunluğunun barış ve huzur istediğini belirten Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, yaptığı açıklamada “Eğer şiddet yanlılarını toplumda izole etmek istiyorsak, sağ duyulu Müslümanları desteklemeliyiz. Kesinlikle Müslümanların genel şüpheli konuma itilmesine müsaade etmemeliyiz. Radikaller Müslümanlar arasında küçük bir azınlık ve dini kullanıyorlar”.ifadelerini kullandı. Müslümanların büyük çoğunluğu barış ve huzur içinde yaşadığını kaydeden Maas, İslami kötüye kullananlarla Müslümanların çoğunluğu arasında ayrım yapılması gerektiğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler: Almanya, DİTİB