Münih’te vekaletle kurban programı düzenlendi

Münih’te vekaletle kurban programı düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile yürütülen Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonu kapsamında Almanya’nın Münih kentinde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Almanya’nın Hannover kentinde başlayan, Köln, Frankfurt, Karlsruhe ve Stuttgart bölgelerinde  devam eden tanıtım toplantıları Münih – Ingolstadt DİTİB Kocatepe Camii’nde yapılan programla tama mlandı.Ingolstadt DİTİB Kocatepe Camii konferans salonunda düzenlenen toplantıda, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, DİB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen, TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, Münih Başkonsolosu Mesut Koç ve Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, bölgedeki din görevlileri, cami dernek yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

TDV’nin vekaletle kurban programı hakkında gerekli bilgilerin verildiği toplantıda, programın Almanya’da daha iyi gerçekleştirilebilmesi için nelerin yapılması gerektiği konuları ele alındı.Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, dünyanın farklı bölgelerinde Türkiye’den yardım bekleyen insanların olduğunu ifade ederek, “Bir tarafta böyle bir ruh var. Bir tarafta da gerek Türkiye’de ülkemizde gerekse Avrupa ve başka ülkelerde bulunan vatandaşlarımızın bu şefkat talebi karşısında gani gönüllü tavırları var. Bunların buluşturulması gerekiyor” dedi.
 


Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu amaçla vekalet yoluyla kurban programı düzenlediğini belirten Yılmaz, “TDV’nin vekaletle kurban programı bütün dünyayı saran bir merhamet eline dönüştü. Bugün Afrika’da ve dünyanın başka bölgelerinde Türkiye’ye karşı bir teveccüh varsa bunda, Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetlerinin çok önemli bir yeri var” diye konuştu.
 


DİB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt dışı hizmetleriyle ilgili bilgi verdi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun da toplantıda yaptığı sunumda, vakıf olarak yurt içinde ve yurt dışındaki vatandaşlarımızdan, kurbanlarını vekalet yoluyla kestirmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte Vekaletle Kurban Kesim Programı düzenlediklerini belirtti.
 


Bu yıl kurban bedelinin Almanya için 150 Avro olarak belirlendiğini ifade eden Tutkun, kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla kestirmek isteyen gurbetçi vatandaşlarımızın, Din Hizmetleri Müşavirlikleri, ataşelikler ile bağlı dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışı yapabileceklerini kaydetti.
 


Frankfurt
 


KarlsruheStuttgart

Anahtar Kelimeler: DITIB, Almanya, Vekaletle Kurban