Reklam

Merkel: “Lütfen mümkün olduğunca evde kalın, insanlarla daha az temas kurun"

  • Güncelleme: 17.10.2020 22:19
Merkel: “Lütfen mümkün olduğunca evde kalın, insanlarla daha az temas kurun

Salgındaki vaka sayılarının artışından duyduğu endişeyi dile getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, ikinci bir dalganın sağlık sistemini olumsuz etkileyeceğini belirterek video konferans yoluyla ulusa seslendi. Merkel: “Lütfen mümkün olduğunca evde kalın” çağrısında bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, "İkinci bir dalgayı ne sağlık sistemi olarak ne de ekonomik olarak kaldıramayız. Ayrıca artan yoğun vaka sayısı nedeniyle sıkı kararların almalıyız" ifadesini kullanmıştı.

Almanya’da korona vaka sayısının 7 bin 830’a ulaşmasının ardından, Başbakan Angela Merkel: "Almanya’da vaka sayılarının artış gösterdiği büyükşehirlerde, salgının yayılmasını önlemek için tedbirler sıkılaştırılacak. Vakaların söz konusu sınırı aştığı şehirlerde, sosyal mesafeye uyulması mümkün olmayan kamusal alanlarda maske takma zorunluğunun getirilmesi, restoran ve lokantaların belirli saatlerde kapatılması ve alkol satışının kısıtlanması gibi tedbirlerin alınacağını" kaydetti.

“Virüsün kontrolsüz bir şekilde yayılmamasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” çağrısında bulunan Merkel şöyle konuştu: "Lütfen mümkün olduğunca evde kalın. İnsanlarla daha az temas kurun. Gerekli olmayan seyahat ve kutlamalardan kaçının. Uyacağımız kurallar hem kendi sağlığımızı hem de yakınlarımızın sağlığını koruyacağını bilmelisiniz. Göstereceğiniz bu fedakârlık, sadece sağlık sistemimizi, okullarımızın ve kreşlerimizin açık kalmasını sağlamayacak, ayrıca ekonomimiz ve işimiz için de büyük önem taşıyacaktır. Geçici bir süre fedakarlık göstereceğinize inanıyorum.”

Almanya’da koronavirüs salgınının ikinci ve çok ciddi bir aşamada olduğunu ve hızlı yayıldığına dikkat çeken Başbakan Angela Merkel, "Kontrolsüz yayılan virüsünün yayılmamasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Artan vaka sayısının önüne geçmek için az temas etmek, maske ve toplu alanlardan uzak kalınmalıdır. Bu salgını azaltmak için en etkili yöntemdir" dedi. 

Robert Koch Enstitüsü son 24 saat için şu açıklamayı yaptı: Almanya'da son 24 saatte 7 bin 830 koronavirüs vaka sayısının hızla yükselerek, 33 kişinin de hayatını kaybettiğini, süreç içerisinde toplamda 356 bin 387 vaka sayısında 290 bin kişi sağlığına kavuştuğunu, 9 bin 787 kişi de öldüğünü belirtti.