Merkel’in koltuğuna kim oturacak?

Merkel’in koltuğuna kim oturacak?

Almanya Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

Almanya’da gözler, CDU genel başkanlığını bırakacağını duyuran Başbakan Angela Merkel’in koltuğuna oturacak isme çevrildi. Merkel’in yerine talip olan  üç güçlü aday var.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisinin genel başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıkladı. Merkel, gelecek seçimlerde de başbakanlık yarışında yok. Milletvekili adayı olmayacak ve aktif siyaseti tamamen bırakacak.

 

Bunun üzerine Merkel’in yerine CDU’nun başına geçecek yeni isim merak konusu oldu.

 

Üç  güçlü aday

 

Avrupa’nın Sesi, öne çıkan üç güçlü adayı mercek altına altı.

 

Merkel, her ne kadar Almanya’daki Türk toplumuna mesafeli olsa ve Türkiye’nin AB tam üyeliğine karşı da çıksa, dengeli bir siyaset izlediği için geniş kesimler tarafından benimsenmişti.

 

Almanya’daki Türk toplumu ise aşırı sağ eğilimlerin hızla tırmandığı ülkede Merkel’i aratacak bir siyasetçinin ülkenin en güçlü partisinin başına geçmesinden endişeli.

 

Kim bu adaylar?

 

Friedrich Merz: Merkel’in yerine geçebilecek üç güçlü isimden biri. 10 yıl önce aktif siyaseti bırakarak avukatlık yapmaya başladı. Daha önce partibinin meclis grubu başkanıydı. Mali konularda Merkel’den farklı düşünüyor. Ayrıca göçmenler ve Alman milli ruhu konusundaki görüşleri aşırı sağcı partilere oldukça yakın.

 

Annegret Kramp-Karrenbauer: Halen CDU Geenel Sekreteri olarak görev yapıyor. Kadın olması nedeniyle partisinin kadın kollarının desteğini almış durumda. Merkel’e yakınlığıyla da biliniyor. Seçilmesi halinde Merkel’in izlediği siyasi çizgide önemli bir değişimin olması beklenmiyor. Daha önce eyalet başbakanlığı yaptı, ancak uluslararası siyasette deneyim sahibi değil.

 

Jens Spahn: Mevcut kabinenin Sağlık Bakanı. Henüz 38 yaşında. Siyasette tecrübesiz. Merkel’in göçmen politikasını eleştiriyor. Partinin eyalet seçimlerinde aldığı olumsuz sonuçları Merkel’in mülteci siyasetine bağlıyor. Genç olması neadeniyle partisinin gençlik kollarının desteğini almayı umuyor.

Anahtar Kelimeler: Merkel, Spahn, Merz, CDU