Reklam

Merkel'den yeni yıl mesajı: Yenilik için cesaret

  • Güncelleme: 17.01.2020 21:41
Almanya Başbakanı Angela Merkel yeni yıl konuşmasında "yeni bir düşünce şekli için cesaret" çağrısında bulundu.
Merkel'den yeni yıl mesajı: Yenilik için cesaret

Merkel çalışma hayatının dijitalleşmesi, göç ve iklim değişikliğinin aşılması gereken zorluklar olduğunu söyledi.

Yeni yıl konuşmasında "20'li seneler iyi yıllar olabilir" diyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Ne yapabileceğimiz konusunda kendimizi bir kez daha şaşırtalım. Samimiyet ve kararlılıkla yeniliklerle ilgilenirsek, iyi yönde değişiklikler mümkün olur" mesajı verdi.

Başbakan Merkel konuşmasında Almanya'da yaşanan siyasi kutuplaşmaya da değindi. Federal, eyalet ve yerel düzeydeki bütün siyasetçilere onları "nefret, düşmanlık ve şiddetten, ırkçılık ve antisemitizmden" koruma sözü veren Merkel, bunun "devletin görevi olduğunu" ve Alman hükümetinin bu konuda kendini "sorumlu" hissettiğini vurguladı.

Merkel, eski Alman Demokratik Cumhuriyeti (DDR) ile Almanya Federal Cumhuriyeti'nin birleşmesinin 2020'de 30'uncu yıldönümünün kutlanacak olmasına ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Geçen yıllarda birleşmenin siyasi, ekonomik ve sosyal sonuçları konusunda tartışmalar yaşandığını ifade eden Merkel, birleşme ile "şahane" kazanımlar elde edildiğini ancak hâlâ "30 yıl önce düşünüldüğünden" daha fazla yapacak iş olduğunu söyledi ve "bizi birbirimize bağlayan" ortak değerlere önem verme çağrısı yaptı.

Merkel konuşmasında gelecek yıl Almanya'nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı süresince planlanan faaliyetlerden de söz etti. "Avrupa'nın dünyada sesini daha güçlü bir şekilde duyurması" gerektiğini vurgulayan Merkel, dönem başkanlığı boyunca bunun için çalışacaklarını, bu çerçevede Çin zirvesi ve Afrika ülkelerinin liderleri ile bir toplantı planlandığını belirtti.