Vatan sağ olsun

Vatan sağ olsun

Vatan sağ olsun 

Avrupa'nın Sesi gazetesinin değerli okurları, baharı müjdeleyen Nisan ayından Ramazan Bayramını müjdeleyen Mayıs ayına doğru hızla ilerlerken, yeni bir sayı ile karşınızdayız. Şimdiden mübarek Ramazan Bayramımızı kutlarım. Bizleri sağlıklı nice bayramlara kavuşturması için Cenab-ı Allah'a duacıyım. 

Her işin başı sağlık. Bunu belki de yaşadığımız son 2-3 yıl bize daha açık şekilde gösterdi. Hepimizin bildiği gibi 2019'da Çin'de patlak verdikten sora tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüsle biz de 2 yılı aşkın bir süredir iç içe yaşıyoruz. Önce tamamen kapandık, sonra gevşedik, virüs yine güçlendi, bu kez bir defa daha kapandık evlere. 

Çok şükür, Avrupalı Türklerin gururu Prof. Dr. Uğur Şahin ve değerli eşleri Dr. Özlem Türeci  bize en büyük müjdeyi verdi. Aşı bulunmuştu. Aşının bulunması herkesi rahatlattı. Aşıları tamamlananlar seyahat özgürlüğüne kavuştu. Virüs de bu arada eski gücünü kaybetti. Artık ölümcül bir özelliği bulunmuyor. Aşılı olanlarda genelde hafif grip şeklinde belirtiler gösterip, sonra kayboluyor. 

Yeni bir izin sezonu öncesindeyiz. Ülkemiz de de artık kısıtlamalar önemli oranda kaldırıldı. Maske takmak bir çok yerde zorunlu olmayacak. Ancak biz yine de tedbirli olmalıyız. Virüsü yendik diye fazla rehavete kapılmak büyük hata olabilir. Nitekim varyantlarla kendini dönüştüren virüs, pekala yeniden tehlikeli bir hal alabilir. O yüzden aşı olmayanlara önerim mutlaka aşılarını yaptırsınlar. Olanlar da doktorlarıyla görüşüp, gerekirse yenilenme dozlarını ihmal etmesinler. Bunu özellikle 70 yaş üstündekilere ve kronik hastalığı bulunanlara öneriyor hekimler. 

Değerli okurlarımız,

dikkatinizi çekmek istediğim bir diğer konu ise Ukrayna savaşı. Biliyorsunuz Rusya'nın yaklaşık 2 ay önce saldırdığı Ukrayna'da büyük bir dram yaşanıyor. Milyonlarca insan evlerini yurtlarını terk ederken, binlerce kişi öldü, on binlerce çocuk öksüz ve yetim kaldı. Ukray'da yaşam şansı kalmayanlar ise çareyi ülkelerini terk etkemte buldu. Şu anda Almanya'da resmi rakamlara göre 300 binden fazla Ukraynalı sığınmacı bulunuyor. Bu sayı Polonya'da çok daha yüksek. 

Almanya'da Ukrayna'lılar için yardım kampanları düzenleniyor. Şu mübarek ayda imkanı olanlar mutlaka az da olsa bu kampanyalara maddi destekte bulunmak suretiyle katılsın. Hatta kullanmadığı evi, mobilyası , eşyası, giyisisi olan varsa onlara bağışlasın. Özellikle çocuklara mutalaka yardımcı olmaya çalışalım, onların yüzlerini güldürelim. 

Vatansız kalmak ne zor bir durum. Allah bunu kimseye göstermesin. 

Vatan sağ olsun!

Altınışık, şampiyonluk anısına UID Genel Başkanı Kuş’a forma hediye etti
Önceki Altınışık, şampiyonluk anısına UID Genel Başkanı Kuş’a forma hediye etti
‘İskeçe Şehir Sempozyumu’ başladı
Sonraki ‘İskeçe Şehir Sempozyumu’ başladı