Makedonya Hükümeti Kriterleri Yerine Getirmeyen “Zaman gazetesine Maddi Destek Verdi

Makedonya Hükümeti Kriterleri Yerine Getirmeyen “Zaman gazetesine Maddi Destek Verdi

MAKEDONYA

 

Makedonya Cumhuriyeti İletişim ve Şeffaflıktan Sorumlu Devlet Bakanı Robert Popovski, bugün düzenlediği basın toplantısıyla Basılı Medyaya Basım ve Dağıtım Desteği Programı sonuçlarını açıkladı.

Buna göre 11 basılı medyaya 42 milyon 568 bin 620 denarlık (yaklaşık 700 bin Euro) destek sağlandı.

Destek alan basılı medyalar arasında Makedonya Zaman gazetesi’de yer aldı. Hükümet, program kapsamında 2017 yılı içerisinde 1 milyon 290 bin 131 denar olarak belirtilen Makedonya’nın Zaman gazetesi harcamalarının %70’ine tekabül eden 903 bin 92 denarlık (yaklaşık 15 bin Euro) destek sağladı.

Destek programından faydalanmanın şartlarından biri, ilanın açılmasından önceki üç yıl içerisinde sürekli olarak yayınlanan günlük ulusal medyaların en az 10 denar, haftalık yerel gazetelerin en az 10 denar ve haftalık ulusal gazetelerin en az 50 denardan satılmasını şart koşuyor.

Ancak Makedonya’da Zaman gazetesi ilanın açılmasından önceki yıllarda önce 20, ardından 30 denardan satıldı. 50 denardan satılması ise 2018’in Nisan ayı itibariyle başladı.

http://yenibalkan.com/photos/5/dsadasd.jpg

Makedonya’nın Zaman gazetesi, gerekli kriterleri yerine getirmemesine rağmen destek alması ilgi çekti.

Kriterleri yerine getirmeyip destek alan gazeteler arasında Pirlepe merkezli Zenit gazetesi de yer aldı. Yerel çapta hizmet veren haftalık gazetenin programdan faydalanması için fiyatının en az 10 denar olması gerekirken, Zenit gazetesi 5 denardan satıldı.

 

 

Anahtar Kelimeler: Makedonya Hükümeti Kriterleri Yerine Getirmeyen “Z