Reklam

Lippstadt’ta 29 Ocak Milli Direniş Günü Anıldı

  • Güncelleme: 06.02.2020 00:40
Lippstadt’ta 29 Ocak Milli Direniş Günü Anıldı

Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği üyeleri ime gerçekleştirilen kahvaltı etkinliğinin ardından geçilen 29 Ocak Milli Direniş günü anma etkinliği Batı Trakya Türklerinin Lideri merhum Dr. Sadık Ahmet ve Batı Trakya Türkleri Davasına hizmet edenler için Kuran-i Kerim ve ardından Istiklal Marşı okunması ile başladı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren dernek Başkanı Alpay Ahmet şöyle dedi: “29 Ocak 1988’de Batı Trakya Türklerini Gümülcine'de sokağa döken Yunan hükümetinin uygulamalarının sürmesi nedeniyle tam 32 yıldır protestolar sürüyor. Batı Trakya Türkleri, her yıl Türk kimliğine dönük saldırılara karşı direnişe geçtikleri günü "29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü" adıyla anıyorlar.

Batı Trakya Türkleri, bugünü Gümülcine, İskeçe, Almanyada ve yaşadıkları diğer ülkelerde düzenledikleri etkinliklerle anıyorlar.

Bugün yıl dönümü olan 29 Ocak 1988’de mahkemenin Türk Derneklerini kapatma kararını protesto etmek ve Türklüğünü deklare etmek isteyen 20 bin Türkün tüm baskı ve engellemelere rağmen bir araya gelerek “Türküz” diye bağırması ile Batı Trakya'da Türkler ve Yunan yönetimi arasında gerilim artmıştı. Artan gerilim, 29 Ocak 1990’da örgütlü Yunan fanatiklerinin saldırılarıyla devam etmiş ancak Batı Trakya Türkleri, tüm bunlara rağmen sukünetlerini koruyarak yeniden bir araya gelebilmişlerdi.

29 Ocak, Batı Trakya Türkleri için toprakları üzerinde yaşadıkları asimilasyona, vatandaşlık haklarının sınırlandırılmasına, azınlık haklarını alamamalarına, kimliksizleştirilmelerine karşı gösterdikleri iradenin yıl dönümüdür. 29 Ocak, 1988’de Batı Trakya Türklerini sokağa döken uygulamanın maalesef bugün de devam etmesi, her bir anma programına yeni bir protesto niteliği kazandırmaktadır; tam 32 yıldırbu protesto sürmektedir. Dolayısıyla Batı Trakya Türkü’nün “kimliksizleştirerek Yunanlaştırma” girişimlerine direnişi devam etmekte; 29 Ocak’lar birer bütünleşme gününe dönmektedir, dedi.

Lippstadt’ta gerçeklestirilen etkinlikler ile diğer kuruluşlara öncülük etmekte kararlı olan derneğimiz, Lippstadt’ta kendi derneklerine sahip cıkan Batı Trakya Türklerinin her türlü danışmanlık hizmetlerini arttırarak sürdürmektedir. Lippstadt Batı Trakya Türkleri Derneğimiz, 29 Ocak’ı bir güne degil tüm faaliyet alanlarında yaşayan ve yaşatan bir dernek olarak zorda kalan insanımızın ilk hafızasına gelen bir kuruluş olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir, Almanyadan Bati Trakyada Türk varliğini selamlıyor ve 29 Ocak’ı tüm türk dünyasına bir selam olarak gönderiyor, unutmuyoruz ve unutturmuyoruz, dedi.

Gençler Kolunun okuduğu şiirler ile duygulu anlar yaşanırken, Dernek sekreteryasının 2020 yılı faaliyet takviminin tanıtımı sonrası etkinlik sona erdi.

Anahtar Kelimeler: