Reklam

Lefkoşa’da Bayraktar Camii’ne tehditkar pankart asıldı

  • Güncelleme: 23.07.2020 22:42
Lefkoşa’da Bayraktar Camii’ne tehditkar pankart asıldı

22 Temmuz 2020 Çarşamba günü Güney Kıbrıs - Lefkoşa’da bulunan Bayraktar Camine doğrudan Türk etnisitesini hedef alan tehditkar bir pankart asıldı.

Konuya ilişkin Güney Kıbrıs Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay yazılı açıklama yaptı:

Maalesef bilhassa son zamanlarda yoğunlaştığı görülen ırkçı, ayrımcı, tehditkar mesajlar için belli kesimlerin özellikle camilerimizi kullanması kınanmaktan öte tedbir gerektiren, önüne geçilmesi elzem olan son derece korkutucu, düzeysiz, çirkin ve yakışıksız eylemlerdir.

Söz konusu çirkin mesajda doğrudan Türk etnisitesine karşı açık tehditkar ifadeler, görevlilerimizi ve cemaatimizi tedirgin etmekte, can güvenliği dahil endişeye sevk etmektedir. Bu endişelerimizin izale edilmesi konusunda gereğini yetki ve sorumluluğu bulunan makamlardan beklemekteyiz.

Cami, kilise ve diğer ibadethanelerin, hangi coğrafyada, ülkede, bölgede olursa olsun, inancın ruhuna aykırı ırkçı, ayrımcı ve şiddet içeren tehditkar mesajlar için kullanılması kabul edilemez. Bu çirkin saldırıların takibinin yapılması, yeniden teşebbüs edilmesine fırsat verilmemesi, caydırıcı önlem ve karşılık verilmesi yetkili birimlerden beklentimizdir.

Son aylarda artan bu tür saldırılar ve saldırgan mesajlar nedeniyle son derece üzüntülüyüz. Faillerin bu eylemlerinin cezasız kalmaması için konunun takipçisi olacağız.