Lahmacun satarak kanser hastalarına cihaz aldılar

Lahmacun satarak kanser hastalarına cihaz aldılar

Almanya'nın Dortmund şehrindeki DİTİB Selimiye Camii yönetimi, kanser hastaları için Kinderklinik’e alınacak cihaz için topladıkları yardımı hastane yönetimine teslim etti. Üç yıl önce Dortmund Anakent Belediyesi Uyum Dairesi’nin uyum ödülü verdiği cami k

Dortmund Anakent Belediyesi Uyum Dairesi tarafından üç yıl önce Integrationspreis ödülünü kazanan DİTİB Dortmund Selimiye Camii, kanser hastaları için Kinderklinik’e (Çocuk hastanesi) alınacak olan cihaz için yardımda bulundu.

Selimiye Camii kadın kollarının yaptığı lahmacun satışı ve cemaatinden toplanan yardımlar düzenlenen bir törenle Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Dominik Scheider’e teslim edildi.

Kadın kolları üyeleri ve dernek başkanı Adem Sönmez tarafından karşılanan hastane yöneticileri, camiyi gezerek bilgi aldılar. Projenin yardım işlerinden sorumlu Dr. Martina Klein’ın da hazır bulunduğu programda toplanan 2 bin 840 Euro teslim edildi.

Yapılan bağışların hastanede yatan çocukların faydalanabileceği bir çok yeniliklere imkan vereceğinden dolayı sevincini dile getiren Başhekim Prof. Scheider, klinikte çok sayıda Türk ve değişik Müslüman ülke vatandaşı çocukların da tedavi gördüğünü söyledi.

Toplanan yardımlarla hastane envanterine katılan tomografi cihazını örnek gösteren Schneider, “Bu cihazdan elde edilen ve milimetrik doğrulukta verilerle hastalarımıza doğru teşhis koymakta hem de röntgen aletinin sebep olduğu zararlı ışınlardan çocuklarımızı korumaktayız. Çünkü çocukların vücudu röntgen ışınlarına karşı çok hassas. Vücutta oluşan tümörlerin yüzde 20-30 gibi oranı bu zararlı ışınlardan kaynaklandığı tahmin edilmekte” dedi.

3-4 dakika süren bilgisayar tomografi muayenesinin dezavantajı ise sakin yatmaları gerektiği halde ses nedeniyle çocuklarda korku uyandırması olduğunu aktaran Prof. Dr. Schneider, bu korkuyu ortadan kaldıracak, aydınlık ve rahat bir ortam oluşturma konusunda çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Yeni alınacak olan cihaz için çocuklarda bir yaş sınırı bulunmadığını belirten başhekim, gerektiğinde anne karnındaki çocuk için bile bu muayeneye başvurduklarını sözlerine ekledi.

Bu toplumun bir parçası olduğumuzu hatırlatan dernek başkanı Adem Sönmez ise, “Sosyal konularda da üzerimize düşen görevi yerine getirmek istiyoruz. Çocuk hastanesine alınacak bir cihaz için düzenlenen yardım kampanyasına cami derneği olarak katılarak, bu tür sosyal konularda sorumluluklarımızın bilinci de olduğumuzu göstermek istedik. Biz bu toplumun bir paçasıyız” şeklinde konuştu.Osman Aydın / Dortmund - Almanya

Anahtar Kelimeler: DİTİB, Dortmund DİTİB Selimiye Camii