Reklam

Kosava Kalkınma Bakanı Damka Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

  • Güncelleme: 11.01.2022 00:15
Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Bölgesel kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu.
Kosava Kalkınma Bakanı Damka Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Bakan Damka, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı (TİKA) Serkan Kayalar ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı (YTB) Abdullah Eren ile bir araya geldi.

Bakan Damka, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam görüşmesinde, Kültür merkezlerinin, Kosova Türk tiyatrolarının ve Kosova Türk Dernekler Birliği'nin desteklenmesi, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı organizasyonları gibi konular ele alındı.

Bakan Damka, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı (TİKA) Serkan Kayalar ziyaretinde, 2022 yılının ilk çeyreğinde Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile ortaklaşa projelerin geliştirilmesi, Balkanlar’da tüm bölge Türk öğretmenlerin buluşması, sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi, Avrupa Birliği Projeleri ve proje hazırlama eğitim seminerleri konuları görüşüldü.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı (YTB) Abdullah Eren ile görüşen Bakan Damka, Türkiye bursları bağlamında ülke kontenjanı ve sınav sisteminin yeniden uygulanmaya konulması, Kosova'daki yerel Türkçe medyanın desteklenmesi, sivil toplum kuruluşlarının YTB projelerinden yararlanması, Kosova devlet okullarında Türk dilinde eğitim gören çocuklara yerinde burs projesinin devamı gibi konular dile getirildi. 

Damka ayrıca YTB’nin düzenlediği Doğumunun 75’inci Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programı’na da katıldı.

x