İsveç’te bir cami saldırısı daha!

İsveç polisi yeni kundaklamanın saldırganın bulunması için görgü tanıklarından yardım istedi.

Öte yanda Eskilstuna semtinde iki gün önce meydana gelen cami yangınıyla ilgili polis araştırması da devam ediyor. Bu arada yürütülmekte araştırmaya İsveç istihbarat teşkilatı Sapo’nun da dahil olduğu öğrenildi. Uzmanlar Sapo’nun araştırmaya dahil olmasının ırkçı bir kundaklama şüphesini güçlendirdiğini ifade ediyor.

Önceki gün öğle saatlerinde meydana gelen ve caminin tamamen yanmasına ve 5 kişinin de yaralanmasına neden olan yangın sonrasında İsveç’te geniş çaplı araştırma başlatıldı. Polis teşkilatı olay yerindeki delilleri toplamak ve görgü tanıklarıyla konuşmakla meşgulken Sapo da internet üzerinde aktif olan ırkçı gruplar üzerinde yoğunlaşıyor.

Sapo yetkilisi Sirpa Franzen ise dünden bu yana failleri bulmak için delil aradıklarını, ayrıca internette aktif suç örgütlerini takip ettiklerini söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan polis teşkilatından Lars Franzell, henüz net bir delil bulamadıklarını, ancak araştırmaya devam ettiklerini söyledi. Franzell ayrıca halka sağduyu çağrısında da bulundu.

Diğer yandan kundaklamaya çok sayıda İsveçli de sosyal medyadan tepki gösterdi. Saldırıya tepki olarak bir yürüyüş gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Aşırı sağın son seçimlerden büyük bir zaferle çıktığı İsveç’te ırkçılık ve yabancı düşmanlığı üzerine çalışmalar yapan Expo Vakfı’nın araştırmasına göre ise bu yıl İsveç’teki camilere en az 12 saldırı düzenlendi. Expo yetkilisi Daniel Poohl, camilere giden kişilerin de bu saldırıları her zaman emniyet birimlerine bildirmediklerini kaydetti.

Mehmet Hasan
Önceki Mehmet Hasan
Bakanı Ersoy
Sonraki Bakanı Ersoy "Kıbrıs'ta ortak bir milli dava yürütüyoruz"