Reklam

İki Osmanlı Sipahisi 328 yıldır Hannover’de yatıyor

  • Güncelleme: 10.09.2019 22:08
İkici Viyana Kuşatması sırasında 1683 yılında Hannover Prensliği Ordusu’na esir düşen iki Osmanlı Sipahisi Hasan ve Mehmed’in mezarları 328 yıldır Hannover Askeri Andreas Mezarlığı’nda bulunuyor.
İki Osmanlı Sipahisi 328 yıldır Hannover’de yatıyor

 

Almanya’nın en eski müslüman mezarları olarak bilinen Hasan ile Mehmed, esir düştükten sonra Hannover Prensi Georg Ludwig tarafından kente getirilmiş.

Yakışıklıkları ile ünlenen Osmanlı Sipahileri Hannover Prensesi Düşes Sophien’in hizmetine verildikleri ve yıllarca sarayda çalıştıkları biliniyor. Dinlerini tüm baskı ve vaatlere rağmen değiştirmeyen Hasan ile Mehmed’in 1691’te kısa aralıklarla vefat ettikleri belirtiliyor.

Prenses Sophien, iki Osmanlı askerinin yalnızca rütbeli askerlerin ve hristiyanların gömülebileceği Andreas Askeri Mezarlığı’na defnedilmelerini emrettiğini kaynaklar belirtiyor. Yaşamları boyunca üstlerindeki akıncı giysilerini çıkartmadıkları bilinen Hasan ve Mehmed’in ölüm nedenleri hakkında bilgi verilmiyor.

Müslüman usüllere göre kıbleye doğru gömülen iki Osmanlı askerinin mezarı hala ziyaret edilebinir.

HANNOVER BELEDİYESİ SAHİP ÇIKMALI  

İki Osmanlı sipahisinin mezarını ziyaret eden Genç ASİP Başkanı Tolga Özkul,’’Bunlar tarihi mezar taşları. Aynı zamanda Hannoverin geçmişine dair, önemli bilgileri bu mezar taşlarıyla okumanız mümkün.

Dolayısıyla bu mezarlıklar bizim için yaşayan tarih oluyor. Burada bulunan tarihi mekanların muhafaza altına alınmasını önemle istirham ediyoruz. Hannover'de tarih mekanların korunması için Hannover Belediyesi gereken adımları atması gerekiyor.

Genç ASIP buralara sahip çıkmaya çalışıyoruz, fakat yeterli değiliz. Hannover Belediyesi’nin buraya sahip çıkmasını istiyoruz’’diye konuştu.

Cengiz PARLAYAN / HANNOVER