Reklam

Hollandalı Türkler UID İftarında tek vücut

  • Güncelleme: 14.05.2019 20:32
Rotterdam
Hollandalı Türkler UID İftarında tek vücut

 

Ramazan ayının başladığı günden itibaren verilen toplu iftarların biri daha Rotterdam De Schalmei salonunda gerçekleşti. UİD ( Eski adı  UETD olan Uluslararası Demokratlar Birliği) Hollanda tarafından verilen iftara yaklaşık bin kişi katılırken, Hollanda’da Müsiad, Tover, Tov gibi işadamları dernekleri, Milli Görüş, THY temsilcileri ile birlikte Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, DENK Partisi Genel Başkanı Selçuk Öztürk, Almanya’dan gelen UID Genel Başkanı Bülent Bilgi de katıldı.

 

 

Lalezar müzik grubunun ilahi ve semazen gösterileri ile başlayan iftar proğramında sanatçı Yusuf Meral’in okuduğu ezan ile oruçlar açıldı.

 

Düşünün!… Düşünün!… Düşünün!…

 

İftar proğramında yapılan konuşmaların ilkini Genç UİD başkanı Ahmet Turan Atmaca yaparak, davetlileri 23 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak Avrupa Parlemento seçşmleri için sandık başına giderek oy vermeye davet etti. UİD Hollanda Başkanı Turan Atmaca ise selamlana konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine değinerek davetlilere katılımları için teşekkür etti. Atmaca da 23 Mayıs tarihinde mutlaka oy kullanılmasına vurgu yaparak, “Oy vereceğiniz partiyi iyi düşünün!, düşünün!, düşünün!”dedi.

 

 

UID Genel Başkanı Bülent Bilgi’nin konuşması Avrupa genelinde UID olarak yapılan çalışmalar ve teşkilat olarak üç ülkede daha temsilcilik açılacağı üzerine oldu.

İlişkilerde üst seviye ziyaretler

 

Ayağının tozu ile Türkiye’den gelen ve daha evine bile gitmeden iftar proğramına katılan Büyükelçi Şaban Dişli, iki ülke arasında dostluk bağlarının güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında; Hollanda Başbakanı Sayın Rutte’nin bu yılın Kasım ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaret ile ilişkikerin en üst seviyeye çıkacağını söyledi.

 

 

Son konuşmacı Selçuk Öztürk’ün de konuşması 23 Mayıs AP seçimleri ile ilgili oldu. DENK Partisi olarak sıkı bir şekilde gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Öztürk, Ayhan Tonca’yı AP’na göndermeye kararlı ve azimli olduklarını ifade etti.

 

İftar sonrası tarihi kıyafetlerle şerbet sunumu, çay kahve ikramı eşliğinde ikili sohbetlerle sürdü. Başta ikram edilen yiyecekler olmak üzere konuşmacıların konuşma sürelerinin 5 dakikayı geçmemesi davetliler tarafından takdirle karşılandı.