Hollanda'dan vatandaşlarına "İsrail'e acil seyahatleri erteleyin" tavsiyesi

Hollanda'dan vatandaşlarına "İsrail'e acil seyahatleri erteleyin" tavsiyesi

Hollanda hükümeti, İsrail ile İran arasında tırmanan gerilim nedeniyle vatandaşlarına, "İsrail'e acil olan seyahatleri erteleyin" tavsiyesinde bulundu.

Hollanda Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, seyahat tavsiyesi kırmızı olan İsrail-Gazze sınırı ve İsrail'in Mısır, Lübnan ve Suriye sınırları dışındaki İsrail bölgelerine seyahat tavsiyesinin turuncu olduğu belirtildi.

Açıklamada, normalde acil olan seyahatlerin mümkün olduğu anlamına gelen turuncu koduna rağmen, "mevcut durum" nedeniyle İsrail’e yapılacak acil seyahatlerin ertelenmesinin tavsiye edildiği ifade edildi.

İran ile İsrail arasındaki gerilim nedeniyle, İsrail’deki güvenlik durumunun öngörülemediği belirtilen açıklamada, Gazze ve çevresinde ve İsrail ile Lübnan arasındaki bölgede roket, dron ile havan saldırıları yapıldığı kaydedildi.

Hollanda, Tahran ve Erbil'deki temsilciliklerini önlem amacıyla 1 gün halka kapatacak
Hollanda, İran'ın başkenti Tahran'daki Büyükelçiliği ve Irak'ın Erbil kentindeki Başkonsolosluğunu yarın halka kapatacağını açıkladı.

Hollanda, Tahran ve Erbil'deki temsilciliklerine ilişkin açıklamada bulundu.

Hollanda'nın Tahran'daki Büyükelçiliği ve Erbil'deki Başkonsolosluğunun bölgedeki ülkeler için haftanın ilk günü olan 14 Nisan Pazar günü, halka kapalı olacağının belirtildiği açıklamada, kararın İran ve İsrail arasında artan gerilime önlem olarak alındığı kaydedildi.

Söz konusu Büyükelçilik ve Konsolosluğun 15 Nisan'da açılıp açılmayacağına ise yarın karar verileceği bilgisi paylaşıldı.

İran-İsrail gerilimi
İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak." ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e "sarsılmaz" şekilde destek vermeye devam edeceklerini belirtmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise "İran topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran'a saldıracağız." açıklamasını yapmıştı.

Avustralya'da alışveriş merkezindeki bıçaklı saldırıda 6 kişi öldü
Önceki Avustralya'da alışveriş merkezindeki bıçaklı saldırıda 6 kişi öldü
Muhalefet partileri hükümetten Filistin’i tanımasını istedi
Sonraki Muhalefet partileri hükümetten Filistin’i tanımasını istedi