Reklam

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'in Ramazan Bayram mesajı

  • Güncelleme: 22.05.2020 19:30
Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'in Ramazan Bayram mesajı
Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'in Ramazan Bayram mesajı

Ramazan Bayramı'nı da idrak etmek üzereyiz. Bayramların kişiler ve toplumlar üzerinde önemli bir yeri vardır. Toplumların kendilerine has toplu sevinç, mutluluk günleri vardır. Bu zamanlara bayram adı verilir. Geçmişten günümüze kadar bütün toplumların ve bir dine mensup olan insanların bayramları hep olagelmiştir. Bayram mutluluk günüdür.

Dinî bayramlar sosyal dayanışma ve kardeşlik duygularının zirveye çıktığı günlerdir. Çünkü dargınlar bayramda barışır, fakirlere zekât ve fitrelerle yardım edilir.

Bizim dinî bayramlarımız Peygamberimiz Mekke'den Medine'ye hicret ettiği zaman ortaya çıkmıştır. Cenab-ı Peygamber Medineli yerlilerin iki bayramına karşı Müslümanlara Cenab-ı Allah'ın daha hayırlı iki bayram verdiğini, bunların da Ramazan ve Kurban Bayramları olduğunu belirtmiştir.

Bayramlar mutlak ibadet günü olmadığı gibi sade eğlence günleri de değildir. Bu iki hususu bir araya toplayan günlerdir. Bu günleri sadece ibadet günü veya sadece eğlence günü anlamak yanlıştır. Meşru sınırlar içinde yapılan eğlenceler bayramların özünde mevcuttur.

Bu yıl bütün dünyayı adeta esaret altına alan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu tür gün ve geceleri coşkulu bir şekilde kutlayamayacağız. Alınan önlemler gereği camilerimizde ibadetler belirli kurallar çerçevesinde yapıldığından dolayı birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendiren cemaatler ile buluşamıyoruz. Yüce dinimizin insan sağlığına verdiği önem açısından bu tedbirlerin yerinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Tüm bu olumsuz gibi görünen durumlar bize değerlerimizin, birlik ve beraberliğimizin ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu tekrar hatırlattı. Birbirimiz ile belki fiziki değil ama gönül köprüleri kurmamıza vesile oldu. Bilim insanları ve tıp uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda bayramlarımıza has olan tokalaşma, el öpme, sarılma gibi sevgi ve saygımızı ifade ettiğimiz davranışlarımızı bu bayram yapamayacağız. Belki de her bayram hem sevindiğimiz hem de sevindirdiğimiz ziyaretlerimizi de gerçekleştiremeyeceğiz. Kalabalık ortamlarda bulunamayacağız. Bu bayramda yapamayacağımız bu davranışları inşallah gelecek bayramlarda bulaşıcı hastalıklardan kurtulmuş olarak sağlıklı bir şekilde yine bu güzelliklerimizi hep birlikte yaşayacağız. Bu süreç içerisinde hepimiz uzmanların ve yetkililerin önerdikleri tedbirleri eksiksiz bir şekilde uygulamaya gayret edeceğiz. Hem kendimizi hem sevdiklerimizi tehlikeye atmaktan kaçınacağız.

Bu vesile ile yüce Rabbimizden tüm insanlığı bu ve benzeri salgın hastalıklardan korumasını niyaz ediyorum. Yaklaşmakta olan Kadir Gecenizi ve ardından kutlayacağımız mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, Türk-İslâm âlemi, Batı Trakya’nın dışında yaşayan soydaşlarımız ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim.