Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif: “Yangınlar bölge halkınımızı derinden etkiledi”

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif: “Yangınlar bölge halkınımızı derinden etkiledi”

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK), Yunanistan’ı 19 Ağustos’tan bu yana etkisi altına alan orman yangınları nedeniyle mağdur olan soydaşlar için yardım kampanyası başlattı. 

BTTADK Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif,  yaptığı açıklamada, son günlerde Batı Trakya’da da çıkan yangınların bölge halkını derinden etkilediğini söyledi. 

Yangın mağdurlarına yardım eli uzatmak ve onların yaralarını sarmak amacıyla yardım kampanyası başlattıklarını belirten Şerif, "Rodop vilayetinde yaka köylerimizden Susurköy, Narlıköy gibi yerler bu yangınlardan müthiş bir şekilde etkilendi. Burada bu yangının şokunu atlatmadan Güney Meriç’te Dikilitaş ve Hotallar gibi soydaşlarımızın yaşadığı köylerde de büyük yangınlar meydana geldi" dedi. 

Yangın bölgelerini ziyaret ettiğini belirten Şerif, Meriç bölgesindeki zararın daha büyük olduğunu ifade etti. 
Şerif, şöyle devam etti: 
"Gümülcine Rodop dağlarının eteklerindeki köylerimizde fazla bir zarar olmamakla beraber bazı ağıl ve evlerin yandığını gördük. Meriç bölgesindeki soydaşlarımızın köylerinin de etkilediğini gördük. Meriç’te büyük zararlar olduğunu tespit ettik. Küçükbaş hayvanların telef olduğunu, oradaki insanımızın geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarının da yandığını gördük." 

Şerif, öncelikle hayvancılıkla uğraşan soydaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını kaydetti. 
Yardım kampanyasını cuma hutbesinde de halka duyuracaklarını söyleyen Şerif, "Umarım halkımız bu kampanyaya büyük katılım sağlar." dedi. 

AHMET HÜSEYİN: “GERÇEKTEN KORKUTUCUYDU” 
Batı Trakya’da çıkan yangında evi zarar gören Ahmet Hüseyin, "yangın haberini aldığımızda, önce ne yapacağımızı bilemedik. Hızla toparlanıp evimizden ayrılmak zorunda kaldık. Yanımıza sadece birkaç eşya alabildik ve yangın hızla yayıldı. Bu anlar gerçekten korkutucuydu." ifadelerini kullandı. 

Yolda trafik sıkışıklığı ve panik içindeki insanlarla karşılaştığını belirten Hüseyin, bölgede tam bir kaos ortamının hakim olduğunu söyledi. 

MERİÇ’TE 800 BİN DÖNÜMÜN ÜZERİNDE ALAN YANDI 
Orman Yangınları Gözlemevine (EPADAP) ait uydu verilerine göre, Dedeağaç ve Meriç’te 19 Ağustos’ta başlayan yangın 28 Ağustos’a kadar 826 bin dönümden fazla alanda etkili oldu. 

Bölgedeki yangın büyük ölçüde kontrol altına alınsa da alevler, rüzgarın da etkisiyle yer yer şiddetleniyor. 
Bölgedeki yangınların söndürülmesi için Almanya, Bulgaristan, Sırbistan, Fransa, Çekya, Romanya, Slovakya ve Arnavutluk’a bağlı ekipler Yunanistan’a destek veriyor. 

Belediye Başkanı Eric Adams cuma vaktinde ve ramazan ayında ezan dışarıdan duyulabilecek
Önceki Belediye Başkanı Eric Adams cuma vaktinde ve ramazan ayında ezan dışarıdan duyulabilecek
Dr. Mahmut Çevik Bosna Hersek “Silahlı Kuvvetler Gününe” katıldı
Sonraki Dr. Mahmut Çevik Bosna Hersek “Silahlı Kuvvetler Gününe” katıldı