Reklam

Gelin Mezarı Mahyası’na katılım yoğundu

  • Güncelleme: 20.10.2019 19:41
İskeçe Belediyesine bağlı Sünnetçiköy’ün dağlık kesiminde, Sulucadere ile Kaşıkçılar arasında yer alan Gelin Mezarı Mahyası bu yıl da büyük bir katılımla devam etti.
Gelin Mezarı Mahyası’na katılım yoğundu

 

Sulucadere, Kaşıkçılar ve Karaçukur’dan ova kesimindeki köylere göç edenler tarafından düzenlenen etkinliğe Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin ve meclis üyelerinin yanı sıra yaklaşık olarak üç bin kişi katıldı.

Mahya İskeçe S. Müftülüğü’ne bağlı din görevlileri tarafından mevlit ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Öğle namazı öncesinde din görevlileri İskeçe S. Müftüsü Ahmet Mete’nin sağlık sorunları nedeniyle etkinliğe katılamayacağını ve selamlarını ilettiklerini belirttiler. Yöre halkından Ramadan Duban yaptığı kısa konuşmada Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin’e, her zaman yollarını gözledikleri için teşekkür etti.

Etkinlik katılımcılara etli pilav dağıtımı ve Gelin Mezarı’na bırakılan eşyaların satımıyla sona erdi.

Gelin Mezarı

Rivayetlere göre, bundan yaklaşık 400 yıl önce, Sulucadere köyünden bir kız Kaşıkçılar köyünden bir gence nişanlanmış. Karaçukur denen köyde ise kızın başka bir sevgilisi daha varmış. Kız, Kaşıkçılar’a gelin gitme yönünde isteksiz davranışlarını sergilemeye devam etmiş.

Köy meydanından gelin diğer köye gitmeye hazırlanırken, türbenin bulunduğu yere gelindiğinde bir kasırga kopmuş ve her taraf toz, duman olmuş. Hava düzeldikten sonra, bir de bakmışlar gelin ortalıkta yok. Alaydakiler gelini aramaya başlamışlar ve türbenin olduğu alandaki bir taşın üzerinde üç adet kan damlası bulmuşlar. Gelinin uçtuğunu, evliya olduğunu Sulucadere köyünden bir kadın rüyasında görmüş. Daha sonra bu kadın tek başına buraya bir tekke yaptırmış. O zamandan beri burada mahya düzenlenmeye devam edilmektedir. Eskiden üzeri “tikla” taşıyla örtülüydü. Son yıllarda Almanya’da çalışan yardım seven  bir vatandaşımız türnbeyi restorasyon ettirmiştir.

Gerçekte burada herhangi bir mezar yoktur. Gelinin kanından damlalar orada göründüğü için sembolik bir türbe yaptırılmıştır.

Kaynak: Bilgiler 8 Ekim 2017 günü, Gelin Mezarı’nın bulunduğu bölgede, Kaşıkçılar köyü doğumlu, Arabacıköy’de mukim eden, 78 yaşındaki Mehmet İlyas Mehmet’ten alınmıştır.