FDP’li Bülent Ekrem: “Çifte vatandaşlığı destekliyorum”

FDP’li Bülent Ekrem: “Çifte vatandaşlığı destekliyorum”

Erlangen-Höchstadt FDP Milletvekili Adayı Bülent Ekrem, vatandaşlık hakkı ile ilgili şöyle açıklama yaptı: “Halen yürürlükte olan yasaya göre kişiler kural olarak 8 yıllık yasal oturum süresi ile vatandaşlık hakkı kazanabiliyor. Önemli bir değişiklik de şu; çifte vatandaşlığın doğal olarak kabulü isteniyor. Önemli bir diğer değişiklik de 5 yıldır Almanya'da yasal oturumu olan insanların çocukları doğumla Alman vatandaşı olacaklar. Bu çok önemli bir adım. Bir başka olumlu yenilik de 67 yaşını aşmış olanların vatandaşlığa geçişinde yazılı dil testi talep edilmemesi. Sadece sözlü olarak kendini ifade etmesi yeterli sayılacak.”

FDP’nin vatandaşlık hakkının kurallar çerçevesinde olmasını istediğini dile getiren Ekrem, “Kanunun onayı için gerekirse son merci olarak eyalet temsilciler meclisinden de geçer ve doğru sonuç alacağını ümit ediyoruz. Biz bu düzenlemelere önemli kolaylaştırmalar olarak bakıyor ve destekliyoruz. Hatta FDP olarak çok vatandaşlılığı da destekliyoruz, şahsen eyalet komisyonunda bulunduğum süre içerisinde çok çaba harcadım. FDP sadece bu işin daha kurallar çerçevesinde olmasını istiyor.” diye konuştu. 

Bu zamana kadar atılan adımlarda bir arpa boyu yol alınamadığına dikkat çeken Ekrem, “Sosyal Demokratlar 2005 yılında bu yasayı gündeme getirmiş, daha öncesinde son hali 2000 yılında bazı maddeler vatandaşlık yasasına eklenmişti. Ancak buna rağmen Almanya’da yüzlerce Türk mağdur olmuş ve eyaletlerde yine farklı yasalar çıkartılmıştı. Avrupa Vatandaşlık Divanı bazı kararlar alarak Türkleri rahatlatmasına rağmen yine bu yılan hikayesine dönmüştü. SPD her seçim kampanyasında çifte vatandaşlığı gündeme getiriyor, ancak bu güne kadar bir arpa boyu yol alınamıyorlardı.” İfadelerini kullandı.

Vatandaşlık hakkının takipçisi ve destekçisi olacaklarını söyleyen Ekrem konuşmasını şöyle tamamladı: “Vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı bir yasanın 2023 de yasalaşacağına inanıyor ve çifte vatandaşlığı destekliyorum.”

Kosova’nın kuzeyindeki en büyük barikatın kaldırılmasıyla yol trafiğe açıldı
Önceki Kosova’nın kuzeyindeki en büyük barikatın kaldırılmasıyla yol trafiğe açıldı
DİTİB, Ramazan ayı öncesi ‘Gıda Paketi Yardım Kampanyası’ başlattı
Sonraki DİTİB, Ramazan ayı öncesi ‘Gıda Paketi Yardım Kampanyası’ başlattı