Reklam

Ey Almanya bu nasıl liste?

  • Güncelleme: 27.06.2020 01:13
Almanya'da yaşayan Türkler Berlin'in Türkiye'yi “Riskli ülkeler listesine” dahil etmesi nedeniyle tepkili. Vatandaşlara göre bu tutum art niyetli, haksız ve gerekçesiz.
Ey Almanya bu nasıl liste?

Almanya koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarını uyarmak amacıyla bir risk listesi yayınladı. Listede Türkiye de var. Oysa Türkiye'deki ölüm oranları Almanya'nın yarısı kadar. Türkiye'de salgın büyük ölçüde kontrol altında. Buna karşın listede risksiz olarak belirtilen çok sayıda Avrupa ülkesinde tehlike hala sürüyor.

VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Hızla normalleşen Türkiye'den Avrupa dahil çok sayıda ülkeye uçak seferleri başlatıldı. Vatandaşlar sorunsuz olarak gidip gelebiliyor. Ancak Almanya kendi vatandaşlarının Türkiye'ye gitmesini uygun bulmuyor. Seyahat uyarısı nedeniyle hastalık veya kaza durumunda ilgilenilmeyeceği duyuruldu. Bu durum Almanları ve burada yerleşik Türkleri tedigin ediyor.

TEST YAPTIRANA KARANTİNA YOK

Türkiye'den dönüşte, Kovid-19 testi yaptırarak, bulaşıcı hastalığı taşımadığını belgeleyenler 14 günlük ev karantinasından muaf tutulacak. Ancak testin Türkiye'de akredite olmuş bir laboratuvar tarafından yapılması gerekiyor. Test, Almanya'ya girişten en geç 48 saat önce yaptırılmış olmalı. Aksi halde Türkiye tatilinden dönen herkes evlerinde 2 hafta karantinada kalacak. 

ALMANLAR DA RAHATSIZ

Almanya'nın Türkiye'yi riskli ülkeler grubunda değerlendirmesi tatillerini Türkiye'de geçiren milyonlarca Almanı da tedirgin etti. Türkiye'ye gönül bağı olan Almanların bu yıl tatillerini Türkiye yerine Almanya ya da diğer Avrupa ülkelerinde geçirmeleri isteniyor. Bu durum Türk turizm sektörünü olduğu kadar Almanya'daki seyahat acentelerini de zorda bıraktı. 

Anahtar Kelimeler: Ey Almanya bu nasıl liste?