Reklam

Evlenecek gençlere çeyiz yardımı

  • Güncelleme: 27.04.2019 00:13
Evlenecek gençlere çeyiz yardımı

 

Evlilik hayali kuran gençlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin çeyiz hesabı desteğinden yararlanma imkanı bulunuyor.

 

YURTDIŞINDA yaşayan tüm Türk vatandaşları ile mavi kart sahipleri Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği çeyiz hesabı açtırma hakkına sahiptir. Düğünün Türkiye veya yurtdışında yapılmış olması fark etmiyor.

 

ÇEYİZ HEBASI NASIL AÇILIR?

Çeyiz hesabı bankaların yurt içindeki şubelerinde Türk lirası cinsinden açılır. Bu hesabın bankaların yurtdışındaki şubeleri ile döviz cinsinden açılması mümkün değil. Mavi kart sahipleri de Türkiye’deki bankaların şubelerinde Türk lirası cinsinden hesap açtırmak zorundalar. Hesap yalnız bir kişi adına açılır. Çeyiz hesabının ortak hesap olarak açılması olanaksızdır.

 

DESTEK MİKTARI

Çeyiz hesabı açtıran kişi hesaba en yüksek 18 bin 822 TL’ye kadar para yatırabilir. Dolayısıyla yatırılan bu miktar yüksek olduğu için devlet desteği de aynı oranda yükselir.

 

NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Çeyiz hesabı açtıran kişi ister her ay isterse üç ayda bir para yatırabilir. Ödemelerini aylık yapan kişi en az 125 TL, en yüksek 1254 TL ödeme yapabilir. 27 yaşına kadar ilk evliliğini yapan ve çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanma şartlarını yerine getiren kişiler çeyiz hesabına devlet katkısından yararlanabiliyor.

Çeyiz hesabı açtıran kişilerin devlet desteğinden yararlanabilmeleri için sistemde en az 3 yıl kalmaları gerekmektedir.

 

EN GEÇ 6 AY İÇİNDE BAŞVURUN

Çeyiz hesabı açtıran kişiler evlilik tarihinden itibaren en çok altı ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair alacağı belgeyle çeyiz hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmeli. Banka ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın arasında yürüttüğü işlemler sonucunda banka çeyiz hesabı açtıran kişilere ödemelerini yapar.

 

YAŞ SINIRI

Çeyiz hesabı açtıran kişiler devlet desteğinden yararlanmak için gerekli koşulları sağlamaları halinde ancak 27 yaşından önce ilk evliliklerini yaptıkları takdirde çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilir. Kişinin 27 yaşını geçtikten sonra evlenmesi halinde ise çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanması artık mümkün değildir.