Essen’de coşkulu 19 Mayıs kutlaması

Essen’de coşkulu 19 Mayıs kutlaması
Essen’de coşkulu 19 Mayıs kutlaması
Essen’de coşkulu 19 Mayıs kutlaması

Başkonsolosluk Rezidansında yapılan törene iş, sanat, siyaset dünyasından seçkin davetlilerin yanı sıra öğrenci ve Konsolosluk mensupları katıldı.

Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı münasebetiyle Başkonsolosluk Rezidansında bir tören düzenledi. 

Törene iş, sanat, siyaset dünyasından davetlilerin yanı sıra öğretmen, öğrenci ve Konsolosluk mensupları katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç açılış konuşmalarıyla başladı.

Gençlere seslenen Arargüç, Avrupa Türklüğü ve özelde Almanya Türkleri olarak kendi milli ve manevi değerlerimizi öğrenmek, yaşatmak ve yeni nesillere en doğru şekilde aktarabilmek ve bütün bu kültürel değerlerimiz etrafında birleşip kaynaşabilmek için ses bayrağımız olan güzel Türkçemizi gururla, sevgiyle dalgalandırmak zorundayız.

Bu bilinçle, 19 Mayıs 1919'da başlatılan Milli Mücadele’mizin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi ve bütün ulusal kahramanlarımızı 19 Mayıs'ın 103. yılında saygıyla, şükranla ve rahmetle anıyor, geleceğimizin teminatı ve milletimizin gözbebeği olan siz gençlerimizin bayramını coşkuyla kutluyorum” diye konuştu. 

Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, günün mana ve ehemmiyetini belirten bir konuşma yaptı. 

Başkonsolos Sezai Tolga Şimşir, Atatürk'ün 103 yıl önce bugün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a ayak bastığını hatırlatarak, "Her yılın 19 Mayıs'ı Türk Ulusu'nun özellikle Türk gençliğinin bayramıdır. 19 Mayıs 1919, Samsun'dan Cumhuriyet'e uzanan yolculuğun başlangıç günüdür" dedi.

Şimşir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Milleti'ne ve Türk gençliğine karşı duyduğu sonsuz güvenle atıldığı bu savaştan galip çıkarak yeni Türk Devleti'ni kurduğunu, bu genç devletin gelişerek yücelmesinin de ancak Türk gençliğinin çalışmalarıyla başarılabileceğine inandığını ve bugünü Türk gençliğine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak armağan ettiğini kaydetti.

Kurtuluş Savaşı'nın ve Cumhuriyet tarihinin çok iyi bilinmesi, genç kuşaklara en iyi şekilde aktarılması gerektiğine işaret eden Şimşir, "Özellikle ders programlarında ve kitaplarında bu konuların hiç bir şekilde yer almadığı bir ülkede doğup büyüyen çocuklarımıza dilimizin, kültürümüzün ve milli tarihimizin öğretilmesi konusunda siz vatandaşlarımıza daha büyük görev ve sorumluluklar düştüğü açıktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Onlara çok şey borçluyuz '' şeklinde konuştu.

Başkonsolos Sezai Tolga Şimşir, tören sonrası davetlilerle ve öğrencilerle bir arayaya gelerek sohbet etti.

19 Mayıs haftasında 53 ülkeden 233 genç YTB kampında bir araya geldi
Önceki 19 Mayıs haftasında 53 ülkeden 233 genç YTB kampında bir araya geldi
Uluslararası Öğrenciler Müzuniyet Heyecanı Yaşıyor
Sonraki Uluslararası Öğrenciler Müzuniyet Heyecanı Yaşıyor