Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu

Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu
Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu
Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu
Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu
Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu
Essen Başkonsolosu Şimşir, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu

Tanışma amaçlı düzenlenen kahvaltılı toplantıya bölgede görev yapan basın mensupları katıldı.

2021 yılının Aralık ayında başkonsolosluk görevine başlayan Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, görev bölgesindeki basın mensuplarıyla ilk kez bir araya geldiğini belirterek, tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Başkonsolos olarak Türk vatandaşlarının en yoğun olarak yaşadığı bölgede göreve başladığını belirten Başkonsolos Şimşir, “Göreve başladığım dönemde Omicron varyantı hızla artıyordu. Ben ve Başkonsolosluğumuzun kayda değer bölümü özellikle bu Mart-Nisan aylarında maalesef koronayı geçirdik. Dolayısıyla görev bölgemizdeki basın mensuplarıyla olan toplantıyı yapabilmek için biraz beklemek zorunda kaldık. Bugün görev bölgemizdeki kaydadeğer çok müstesna basın mensuplarımıza Türk basınımızın değerli temsilcileriyle güzel bir toplantı yaptığımızı düşünüyor. Gündemde olan bütün konuları masaya yatırdık. Karşılıklı açık fikirli bir görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

Türk toplumu için Türk basının varlığı önemli

Basının önemine vurgu yapan Şimşir, “Almanya’daki bütün başkonsolosluklarımız ve Berlin Büyükelçiliğimiz için Türk toplumu için buradaki Türk basının varlığı, güçlü mevcudiyeti ve çalışmaları gerçekten önemli. Ben özellikle oldukça yoğun geçen 2,5 yıl aradan sonra fiziki aktivitelerin yeniden başladığı ve coşkulu iftar programlarının geniş ölçekli yapıldığı bu son Ramazan ayında şunu gördüm: buradaki basın mensuplarımız gerçekten herhangi maddi bir beklenti içine girmeksizin hatta maddi bir külfetin içerisine girerek büyük bir sorumluluk duygusuyla, büyük bir misyon duygusuyla, samimi düşüncelerle Türk toplumu ve Türkiye için candan çalışan insanlarımız. Bu toplumun vazgeçilmez bir parçası. Biz devlet olarak her zaman ve her türlü faaliyetlerinde, çalışmalarında yanında ve destekcisi olacağız. Onlarla etkileşimimiz, iletişimimiz Türk toplumunun ilk elden haberi ulaşması bakımından da tabiki çok önemli. Ben burada görev dönemim boyunca hem Türk hem de Alman basını ile yakın sağlıklı bir iletişim kurmanın gayreti içerisinde olacağım. Bugün de Türk basın mensuplarımızla ilk adamını attık. Bundan sonra Başkonsolosluğumuzla her konuda ilk elden bilgi aktarımında bulunmanın, her konuda herhangi bir soru gündeme geldiğinde ilk elden yanıt almanın kapısını araladık diye tahmin ediyorum. Tüm basın mensuplarımıza üstlenmiş olduğu bu zorlu görevde sonsuz başarılar diliyorum” diye sözlerine ekledi..

Türk toplumunun sorunlarının çözülmesi önceliğimiz

Türk toplumunun sorunlarına çözüm önceliklerinin olduğuna dikkat çeken Şimşir, “Essen Başkonsolosluğu olarak, sadece Essen ile sınırlı kalmayan aralarında Dortmund ve Bochum’un da bulunduğu yedi büyük şehirden sorumluyuz. Bu bölgedeki ve aynı zamanda bu şehirdeki tek başkonsolosluğuyuz. Bu da bize ayrı bir vazife de yüklüyor. Buradaki önceliğimiz Almanya’daki bütün başkonlosluklarımız olduğu gibi Türk toplumunun sorunlarının çözülmesi noktasında Alman makamları ile olumlu, samimi, açık sözlü bir işbirliği ve eşgüdüm test ederek Türk toplumunun sorunlarına çözüm bulabilmek” ifadelerini kullandı.

Eğitim konusu oldukça önemli 

Şimşir şöyle devam etti: “Türk toplumunun başta bir bütün olarak eğitim konusundaki sorularını giderilmesine öncülük etmek. Eğitim konusu oldukça önemli. Duisburg ve Essen Üniversitesi'nde Türkoloji bölümümüz var ki Almanya’da tek örneği Türkçe öğretmeni yetiştiriyor. Hem de bu kalabalık Türk toplumunun varlığında iyi niyet ve samimiyetle gayret gösteren öğretmen ve veliler derneklerimiz var. Bütün paydaşlarla önümüzdeki eğitim döneminden itibaren bu konuyu öncelik vereceğiz.”

Yerel makanlarla ilişkiler önemli 

Üniversiteler, Alman sivil toplum kuruluşları ve Alman toplumu ile etkileşim içinde olmanın önemine değinen Şimşir konuşmasını şöyle tamamladı: “Ben göreve ilk geldiğimde çok deneyinmli, çok müstesna ve muteber bir siyasetçi olan Arnsberg Bölge Valisi Hans-Josef Vogel ziyarette bulundum. Kendileri de tevsiyelerde bulundu. Ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek konusunda da devletimizin bana verdiği sorumluluğu elimden geldiğince karşılamaya çalışacağım. Türkiye'yi Almanya’ya görev bölgemiz itibariyle buradaki imkanları da Türkiye’ya anlatmak bizim buradaki görevlerimiz arasında öncelikli sırada. Sizlerin de desteğiyle çalışmalarımızda başarıya ulaşacağımıza ben yürekten inanıyorum. Teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. “

Başkonsolos Şimşir, çalışma alanlarında etkileşim ve işbirliğine önem verdiklerini ve bu konuda yoğun bir çalışma ve yakın tesis halinde olacaklarını belirtti.

Mahmut Ustaosmanoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Önceki Mahmut Ustaosmanoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Bakanı Ersoy
Sonraki Bakanı Ersoy "Kıbrıs'ta ortak bir milli dava yürütüyoruz"