Reklam

Eren, “ Azerbaycan ve Türkiye dost ve kardeş iki ülke. Biz iki devlet tek milletiz”

  • Güncelleme: 04.01.2020 22:39
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Azerbaycan-DiasporPress’e özel mülekat verdi
Eren, “ Azerbaycan ve Türkiye dost ve kardeş iki ülke. Biz iki devlet tek milletiz”

Azerbaycan-DiasporPress muhabirinin sorusunu cevaplayan Eren sözlerine, “Azerbaycan ve Türkiye dost ve kardeş iki ülke. Biz iki devlet tek milletiz. Ortak tarihi ve kültürel geçmişimiz var. Azerbaycan'ın acıları bizim acılarımız, sevinçleri bizim sevinçlerimiz” diyerek başladı.

Eren, “Türkiye’nin, Azerbaycan'ın, Türklerin sesini inşallah dünyada daha fazla duyuracağız” dedi.

Eren sözlerine şöyle devam etti: “İnşallah 2020 Avrupa Şampiyonası'nda grubumuz iki maçımızı da Bakü’de oynayacağız. Orada da büyük bir destek bekliyoruz. Azerbaycan Türkiye ilişkileri iyi olunca biz diaspora alanında da bu ilişkileri somut olarak işbirlikleri dönüştürmek istedik.

Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi Başkanı Bakan Fuad Muradov ile birlikte bir toplantı yaptık. Kendilerini kurumumuzda ağırladık. Daha sonra Türk konseyi çerçevesinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye olarak bir toplantı yaptık.

Orada diasporadan sorumlu kurumlar Türkiye ve Azarbaycan’ın organizasyonunda bir defa Berlin’de bir defa New York’ta toplantı yaptık. Onun dışında da Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi Başkanı Bakan Fuad Muradov ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı olarak protokol imzaladık.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki diaspora ilişkilerini daha da güçlendirmek istiyoruz. Biz Türkiye'de yaşayan Azerbaycan'lıların hem Azarbaycan’da yaşayan Türklerin mutluluğu için, rahatı için iki ülke olarak hem çalışıyoruz hem de Avrupa'da ve dünyada farklı yerlerinde yaşayan Türk ve Azerbaycan diasporası bilhassa Azerbaycan'da ve Türkiye'nin ortak sorunlarına, birbirlerini sorunlarına Dağlık Karabağ meselesi gibi, sözde Ermeni soykırımı gibi, 15 Temmuz hain darbe girişimine gösterilen tepkiler gibi konularda da bir araya daha çok gelmesini istiyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Başkanı Sayın İlham Aliyev’in ikisinin dostluğu ve kardeşliği hepimizin malumu ve çok sıkta görüşüyorlar. Bizlere de ilgili kurumlar olarak Azerbaycan tarafında Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi’ne, Türkiye'de de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na (YTB) bu ilişkileri daha da geliştirmek düşüyor. Biz de ona çalışıyoruz. Azerbaycanlı dostlarımızı seviyoruz. Azerbaycan Türkiye'nin ilişkileri daha da ileriye gitmesini önemsiyoruz Azerbaycan'dan gençleri Türkiye’de biz burslandırıyoruz.

Azerbaycan Türklerinden geçlerimizi yine daha fazla gencin Türkiye’de üniversite eğitimi almasını istiyoruz. Burslu okutmaya çalışıyoruz. Umuyorum ki önümüzdeki süreçte iki ülke Azerbaycan'da son 10 yılda çok mesafe kat etti Türkiye'de son 15 yılda öyle inşallah Türkiye'nin Azerbaycan'a sesini ve Türkiye'nin Sesi dünyada daha fazla duyacağız.”

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki diaspora ilişkilerini daha da güçlendirmek istediklerine vurgu yapan Eren, “Ankara’da Türk konseyi geniş çerçevesinde diasporadan sorumlu kurum başkanları ve bakanlar toplantısı yaptık. Bu çok önemli idi. Sayın İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'a söylediği sözlerini biz gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye bu ülkelerin diasporalarını ortak hareket etmesine temin etmeye çalışıyoruz. Önce birbirimizi tanımaya çalışıyoruz. Nerede dünyanın neresinde kimler var tespit etmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte de inşallah bu işbirliğimizi arttıracağız” ifadelerini kullandı.

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılar Dayanışma Günü’nü kutlayan Eren sözlerini şöyle tamamladı: “En fazla ihtiyacımız olan birlik ve beraberliktir. Bir olursak ve beraber olursak hiçbir kuvvet bizi bölemez. Bu Türkiye için de geçerli Azerbaycan için de geçerli. Ben Ankara'daki ve İstanbul'daki ve Türkiye'nin farklı yerlerinde yaşayan Azerbaycan'ın kendi arasındaki birlik beraberlik çok önem veriyorum.”

Anahtar Kelimeler: YTB, Abdullah, Eren, Azerbaycan, Türkiye