DİTİB’de “Geleceğe Giden Yol” konulu istişare toplantısı yapıldı

DİTİB’de “Geleceğe Giden Yol” konulu istişare toplantısı yapıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından, 29-30 Kasım tarihleri arasında “Geleceğe Giden Yol” konulu istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Halife Keskin, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Almanya Din Hizmetleri Ataşeleri, DİTİB Yönetim Kurulu Üyeleri, Eyalet Birlikleri, Federal Kadın ve Gençlik Birlikleri Başkan ve yöneticileri, Genel Merkez birim müdürleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim’in tilavetiyle başlayan toplantı DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Suat Okuyan’ın selamlama ve program hakkında bilgi sunumuyla başladı.
DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu istişare toplantısında: „Diyanet İşleri Türk İslam Birliği; dernekleriyle, eyalet birlikleriyle, kadın ve gençlik birlikleriyle, cemaatiyle bir bütün olduğunu vurduladığı  konuşmasında; İstişare müminin en önemli vasfı ve Kur’an’ın emridir. Almanya’da dini, sosyal ve kültürel alanda geniş bir hizmet ağımız var. İstişare müminin en önemli vasfı ve Kur’an’ın emridir. İstişare toplantısındaki amaçta; DİTİB Teşkilatı içerisinde görev yapan Merkez ve eyalet birliklerinin ahenkli çalışması için fikir birliği oluşturmak, var olan çalışmayı daha iyi koordine edebilmek, işbirliği ve koordinasyonu geliştirmek ve anlayış ve duygu birliğini pekiştirmektir. Daha iyi ve daha güzel hedefimiz ise samimiyetle bilgi paylaşımı ve ortak akıl şarttır“


Din hizmetinin insan ve toplum için önemli bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aşıkoğlu: „Bugün yaşanılan bazı  problemlere, sıkıntılara ve zorluklara karşı tek vücut olacağız, tek ses çıkartacağız ve vakur bir şekilde hareket edeceğiz. Biz sevgi dininin mensuplarıyız, sevgi Peygamberinin ümmetiyiz. Peygamberimiz hayatı boyunca insana saygıyı, sevgiyi ve değeri bize öğretmiştir. Yaşadığımız ülkede kendi değerlerimizi koruyarak, toplumla uyum içerisinde değerlere saygı göstererek hayatımızı idame ettireceğiz. Çünkü Müslüman kendi inancına nasıl saygı gösteriyor, nasıl kendi dininin gereklerini yerine getirmek istiyorsa aynı şekilde içinde yaşadığı toplumun değerlerine de saygı gösterecek. Din hizmeti insan ve toplum için bir ihtiyaçtır, başarı için de önemli unsurdur. Bununla birlikte kurumsal yapı, çalışma barışı ve ahenkli işleyiş te başarının temel şartlarındandır“ dedi.


Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Halife Keskin de “Din Hizmetlerinin Vizyonu”  konulu sunumunda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye başta olmak üzere 120 ülkede verdiği hizmetler hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Keskin,   konuşmasının devamında din hizmetinin  çok hassas olduğunu ve  doğru bilgiye dayandığını, bu hizmetin bilgiyle donatılmış ehil  kişiler tarafindan verilmesinin önemine değindi. Prof. Dr. Keskin, Papa Francesco'nun, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez ile görüşmesi izlenimlerini de aktardı. 

 
İki gün boyuncunca devam eden istişare ve değerlendirme toplantısında; Almanya’da son gelişmeler ve projeler, mevcut yapılanma ve bu yapılanma ile verilebilen hizmetler, verilmesi gereken hizmetler ve bunun için ihtiyaç duyulan kurumsal yapı, kurumsallaşma noktasında eyalet birliklerinin sorunları ve çözüm önerileri,  eğitim merkezi (Bildungswerk) yapılanması ve kültür faaliyetleri, Dini konularda etkin olma, Dini Cemaat statüsü ve okullarda Din dersleri konusunda son durum, Almanya’da din hizmetlerinin vizyonu, sosyal hizmetler alanında çalışmalar ve gelişmeler, Alman kamuoyunda ayrımcılık ve radikalizm: Aktüel gelişmeler ve tartışmalar, “Antidiskriminierung” dışlanmaya ve radikalizme karşı projeler, diğer kuruluşlar ile ilişkiler gibi konular üzerinde duruldu. Sorunların tespiti ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Anahtar Kelimeler: DİTİB, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği