Reklam

Devlet zorladıkça insanlar kendi özüne dönüyor sanki

  • 18.12.2018 01:28
  • Okunma: 579 kez

Devlet zorladıkça insanlar kendi özüne dönüyor sanki

Yoksa bana mı öyle geliyor? Yok canım bu konuda yanlış yapmam kolay kolay. Siz de şöyle bir bakın etrafınıza isterseniz. Yunanistan’ın haksız muamelesi  ve her konuda azınlık insanının hayatını zorlaştırması, sanki insanımızı yeniden bir araya toplamaya başladı gibi.

Haksızlıklar karşısında akla kara ortaya çıkmaya başladığı anda, daha önce kandırıldığının farkına varanlar da özüne geri dönmeye başladılar. Eğitimden komşuluk konusuna kadar gerçekleri görmeye başlayan Azınlık insanı, böyle giderse eski yıllarda olduğu gibi tek yumruk halinde bir araya toplanabilecekmiş gibi geliyor bana.

Baksanıza, yıllardır serbestliğini nasıl kullanacağını bilemeyen bu toplum nasıl da parçalara ayrıldı. Etrafındaki çemberi genişletmeyi daha beceremeyenler ise o çemberin içinde sıkıştı kaldı. Şimdilerde de aldatıldığını düşünenler, haksızlığa uğradığını söyleyenler, kandırılıp da kullanıldığına kanaat getirenler,  yıllar sonra aslında davanın bir olduğunu, haklar savunulmazsa, birlik olunamazsa bir arpa boyu yol gidilemeyeceğinin sanki farkına vardılar gibi, yoksa bana mı öyle geliyor?

Hakkın yolu birdir kaidesiyle yola devam edilecekse, aslında Yunanistan’a teşekkür etmek gerekir. Güzellikle, doğrulukla bir araya toplanamayan kişiler,demek ki kazıklar çoğaldığı andan itibaren maskelerin arkasındaki gerçek yüzler ortaya çıktıktan sonra kendilerine gelmeye başladılar.

Eyvallah... Zararın neresinden dönülürse dönülsün kardır mantığı ile ilerlenebilir. Tek sorun inanç meselesi. Bu kadar büyük bir aradan sonra kim kime nasıl ve neden güvenir? Onu şimdilik bilemeyiz, zamanla zaten anlaşılacak da, en azından artık gerçekler ortaya çıkmaya başladı, en azından artık kendi içimizden insanları iyisiyle kötüsüyle bir arada görebileciğimizin inancı bizde vuku buldu ki, bunu da zamanla en iyi şekilde yine bizler göreceğiz. Aksi takdirde senelerdir devam eden ayrımcılık sistemi çok kişiyi mutsuz edecek, çok kişiyi birbirine sokacak. İnsanların içindeki kin ve nefret duygularının en aza inmesi ve geçmişte yapılmış olan algı operasyonlarının maziye karışması için haksızlık edenlerin gönül almaları şart… Yoksa bizim fıkraya benzer işin sonu, bunu da kimse istemez.

Necat Ahmet

necatahmet@gmail.com

Yazarın Yazıları