Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es – Sisi ile görüşmesinden Atina rahatsız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es – Sisi ile görüşmesinden Atina rahatsız
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es – Sisi ile görüşmesinden Atina rahatsız

Ulusal basında yer alan haberlerde, görüşmede iki halk arasındaki güçlü bağların altının çizildiği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. 

Görüşmenin kısa ancak önemli olduğuna dikkat çekilen haberlerde, Erdoğan – Sisi görüşmesinin siyasi düzeyde yakınlaşmanın açık bir göstergesi olduğu yorumu yer aldı. 

Haber – yorumlarda, Libya’da oynadığı rol nedeniyle Mısır’da Ankara’ya karşı hala ciddi tepkilerin olduğu, buna rağmen iki ülke arasında işbirliği alanları arandığı kaydedildi. 

Kathimerini gazetesi konuyla ilgili haberinde, Kahire - Ankara arasındaki yeniden yakınlaşma çabalarının hız kesmeden devam ettiğine ilişkin son aylarda yaptığı yorumları hatırlattı. Haberde, Ukrayna’dan tahıl ihracında Türkiye’nin ana aracı konumunda olmasının Ankara’nın Kahire’deki etkisini daha da güçlendirdiği ifade edildi. Mısır’ın, Rusya ve Ukrayna’dan gelen tahıl ithalatına yüzde 80 oranında bağımlı olduğu belirtildi. 

Atina’nın endişeli olduğuna dikkat çeken gazete, Kahire ile zaten yakın olan ikili ilişkilerin pekiştirilmesi ve güçlendirilmesi için çabaların sürdürüldüğü de kaydetti. Milli Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ve Mısırlı mevkidaşı General Muhammed Zeki’nin bugün iki ülke arasında arama kurtarma yetki alanlarına ilişkin bir anlaşma imzalayacaklarını hatırlatan gazete, Kahire’deki törene iki ülkenin taahhüdünü vurgulamak için dışişleri bakanları Nikos Dendias ve Samih Şukri’nin da katılacağını kaydetti. 

Geçen cumartesi gününden bu yana Mısır ve Yunanistan’ın İskenderiye bölgesindeki “Medua 12” ortak tatbikatının devam ettiğini de belirten Kathimerini, Kahire’ye giden heyet arasında yer alan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçiotis’in de Mısırlı mevkidaşı ile tarım sektöründe mevsimlik işçilerin çalıştırılması ilişkin bir anlaşma imzalayacağını ifade etti. 

 

‘Kadına Umut, Topluma Hayat’ projesi devam ediyor
Önceki ‘Kadına Umut, Topluma Hayat’ projesi devam ediyor
YTB’den Cumhuriyet’in 100. Yılı Eğitim Gezisi Programı
Sonraki YTB’den Cumhuriyet’in 100. Yılı Eğitim Gezisi Programı