Reklam

“Çok büyüksün Türkiyem”

  • Güncelleme: 18.05.2020 19:47
Almanya'nın yardımına yine Türkiye koştu
“Çok büyüksün Türkiyem”

Almanya'da Kovid-19 salgını nedeniyle maske sıkıntısı baş gösterince sağlık çalışanları büyük zorluk yaşamaya başladı. Çalıştığı huzurevinde benzer bir durumla karşılaşan Hamide Savuşma son çare olarak Türkiye'den yardım istedi. Ankara derhal devreye girdi ve maske temin edildi.

Almanya'nın Solingen kentindeki Malteser adlı huzurevinde sosyal hizmetler görevlisi olarak çalışan Hamide Savuşma, çalıştığı kurumda koruyucu maske sıkıntısı ortaya çıkınca çareyi Türkiye'den yardım istemekte gördü. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'na (YTB) bir mail yazan Savuşma, çalıştığı huzurevinde maske temin edilememesi  nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini ve huzur evi sakinleri ile çalışanlarının çok büyük riskler altında olduğunu aktardı. Maili alan YTB derhal harekete geçti. Almanya'da maske ve sağlık malzemeleri  konusunda “Yalnız Değilsiniz” adlı bir yardım projesi yürüten Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) devreye girdi. UID Genel Başkanı Bülent Bilgi 500 adet maskeyi Savuşma'nın çalıştığı huzurevinin yetkilisi Marion Huas'a teslim etti.

Bir telefonu yetti

Hamide Savuşma, çok mutlu olduğunu belirterek, “Maske bulunamadığı için o kadar çaresiz kalmıştık ki... Aklıma memleketimizden yardım istemek geldi. YTB'ye çok kısa bir mail yazdım. Birkaç gün sonra beni UİD'den aradılar ve maske bağışlayacaklarını söylediler. Önce kulaklarıma inanamadım. Huzurevi yönetimine durumu anlatınca onlar da şoke oldular. Müdürümüz UID heyetini çiçeklerle karşıladı. Çok güçlü ve yardımsever bir ülkemiz, çok merhametli bir Cumhurbaşkanımız var. Türkiyem ile bir kez daha gurur duydum” dedi.

UİD Almanya'da 50 bin maske dağıttı

UID olarak şimdiye kadar 50 bin maske dikerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirten
UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, “Uluslararası Demokratlar Birliği olarak Katolik kilisesine bağlı bir kuruluşun huzurevine diktiğimiz maskeleri teslim ettik. Bundan da mutluyuz ve gururluyuz. Yardımlarımızı elbette din, kimlik, milliyet gözetmeksizin herkese yapıyoruz. Özellikle bu zor dönemde sosyal anlamda toplumsal sorumluluk alarak pro aktif olarak, dayanışma göstermeye gayret ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye daha önce Almanya'ya 2 milyon civarında maske göndermişti.

Anahtar Kelimeler: Almanya'da Kovid-19