Reklam

Çavuşoğlu: Arnavutluk'tan FETÖ Mensuplarının İadesini Bekliyoruz

  • Güncelleme: 19.10.2018 17:24
Çavuşoğlu: Arnavutluk'tan FETÖ Mensuplarının İadesini Bekliyoruz

Çavuşoğlu: Arnavutluk'tan FETÖ Mensuplarının İadesini Bekliyoruz

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Yoğun bir program çerçevesinde Tiran ziyaretini sürdürdüğünü belirten Çavuşoğlu, bundan sonra daha düzenli bir şekilde Arnavutluk'u ziyaret edeceklerini söyledi.

 

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yöneltilen soruya cevabında, darbe gecesi Meclis'in, İstanbul ve Ankara'da önemli yerlerin bombalandığını ve bir gecede Türkiye'nin 251 şehit verdiğini hatırlattı.

 

Arnavutluk'un darbe girişiminin ardından Türkiye ile güçlü dayanışma örneği sergilediğine işaret eden Çavuşoğlu, öte yandan Arnavutluk'ta çok ciddi bir FETÖ yapılanması bulunduğunun ve bu örgütün Arnavutluk için de çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

 

Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü FETÖ üyesi kişilerin Arnavutluk'ta bulunduğunu ve dost Arnavutluk'tan bu kişilerin iadesini beklediklerini vurgulayarak, "Resmi olarak iadesini talep ettiğimiz kişilerin listesini de verdik, resmi yazıyla da talep ettik" dedi.

 

FETÖ'nün eğitimi ve eğitim sistemini kullanarak devlet sistemine sızdığına işaret eden Çavuşoğlu, "Arnavutluk'tan iadesini talep ettiğimiz FETÖ mensupları var ve bunları dost Arnavutluk'tan bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Çavuşoğlu, FETÖ'nün, Türkiye aleyhine sürdürdüğü çalışmaları ve bu örgüte ait kurumları liste halinde her seferinde dost ülkelere verdiklerini ve bu ülkelerden FETÖ ile mücadelede dayanışma beklediklerini ifade etti. 

Arnavutluk’tan Prespa Anlaşmasına Destek

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Bushati ise açıklamasında Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorununun çözümünü öngören anlaşmayı desteklediklerini ve anlaşmanın, hem Makedon hem de Yunan meclislerinde onaylanmasını temenni ettiklerini söyledi.

Anahtar Kelimeler: