Reklam

Çavuşoğlu: Almanya kendi vatandaşlarını cezalandırıyor, Türkiye kararı ise haksızlık

  • Güncelleme: 23.06.2020 11:05
Çavuşoğlu: Almanya kendi vatandaşlarını cezalandırıyor, Türkiye kararı ise haksızlık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın Türkiye konusundaki seyahat uyarısı ve riskli bölge kararını tam bir haksızlık ve düş kırıklığı olarak niteledi.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin korona salgını nedeniyle tüm sağlık tedbirlerini aldığını, Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısı ve riskli bölge kararının hiçbir haklı gerekçeye dayanmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Bu karar sadece Türkiye’yi değil, Alman vatandaşlarını ve Alman şirketlerini de cezalandırmak anlamına geliyor. Bu bizi çok büyük düş kırıklığına uğrattı. Ama sabrımızı yitirmedik. Berlin’in seyahat uyarısı objektif kriterlere dayanmıyor. Bizim için Alman turistlerin sağlığı bizim kendi vatandaşlarımızın sağlığından daha az önemli değil. Biz, havaalanlarında, otel transferlerinde, restoranlarda ve tüm başka yerlerde turistlerin güvenliğine yönelik çok geniş tedbirler aldık. Turistik tesislerin sertifika alması gerekiyor. Bu talepleri yerine getiremeyen tesislere izin verilmiyor. Sertifika düzenleme ve kontrolleri TÜV-Süd’le beraber bir Alman şirketine daha verdik. Biz güvenli taraftayız.”

ALMANLARI DA CEZALANDIRIYOR

Seyahat uyarısı için bir gerekçe olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Yapılan haksızlık. Bizim sağlık sistemimiz Alman sağlık sistemi gibi dünya çapında en iyilerinden. Bunu pandemi salgınında gösterdik” diye konuştu. Çavuşoğlu kararla sadece Almanya’da yaşayan Türklerin değil Alman vatandaşlarının da cezalandırıldığını vurguladı.